Federalny Sąd Najwyższy – informacja, że dzieło sztuki zostało zrabowane przez III Rzeszę, nie narusza prawa własności
#stratywojenne #dziełasztuki #drugawojnaświatowa #Niemcy
W dniu 21.07.2023 r. Federalny Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok w sprawie zrabowanych przez III Rzeszę dzieł sztuki, które obecnie znajdują się w rękach prywatnych właścicieli (sygn. akt. V ZR 112/22). Przedmiotem sprawy był prawo własności obrazu A. Achenbacha „Kalabryjskie wybrzeże – Sycylia”, który do 1937 r. należał do M. Sterna, właściciela galerii w Düsseldorfie. W 1935 r. został on pozbawiony prawa do wykonywania swojego zawodu, a w 1937 r. zmuszony do zbycia swojego majątku i do opuszczenia Niemiec. Obecnie jego spadek zarządzany jest powierniczo w Kanadzie.
Obraz nabył w 1999 r. w Londynie niemiecki kolekcjoner sztuki. W 2016 r. na wniosek powiernictwa kanadyjskiego w bazie danych Lost Art−Datenbank, prowadzonej przez Niemieckie Centrum Strat Dóbr Kultury w Magdeburgu (niem. Deutsches Zentrum Kulturgutverluste), która zawiera informacje o pochodzeniu około 180 tys. dzieł sztuki zrabowanych w czasie III Rzeszy, pojawiła się informacja o proweniencji obrazu A. Achenbacha. Obecny właściciel obrazu podnosił przed sądami niemieckimi, iż informacja ta znacznie obniża wartość obrazu – zdaniem jego adwokata „jest on praktycznie nie do sprzedaży”, a więc narusza prawo własności, i żądał usunięcia informacji z bazy danych.
Federalny Sąd Najwyższy stwierdził jednak, iż informacje w bazie danych obejmują fakty, które dotyczą pochodzenia obrazu, i nie naruszają one prawa własności obecnego właściciela. Dzięki temu wyrokowi dane o proweniencji dóbr kultury, znajdujących się w rękach prywatnych, będą dalej dostępne publicznie. (M. Bainczyk)
28.07.2023 r.
https://www.bundesgerichtshof.de/SharedDocs/Pressemitteilungen/DE/2023/2023120.html?nn=10690868
https://www.tagesschau.de/inland/gesellschaft/bgh-ns-raubkunst-lost-art-100.html