Europejscy twórcy literatury w Urzędzie Kanclerskim
# Niemcy #ClaudiaRoth #Scholz #literatura
W dn. 28 marca br. miało miejsce spotkanie z cyklu „Kultura w Urzędzie Kanclerskim” („Kultur im Kanzleramt”). Tym razem w centrum uwagi znalazła się literatura. Spotkanie odbyło się na zaproszenie kanclerza Olafa Scholza oraz minister stanu ds. kultury Claudii Roth. W dyskusji panelowej udział wzięli twórcy literatury z pięciu krajów europejskich: pisarz i dziennikarz Oliver Guez (Francja), Michal Hvorecký (Słowacja), Agata Tuszyńska (Polska), Daniel Kehlmann (Niemcy), Eva Menasse (Austria) oraz ukraińska wokalistka Mariana Sadovska. Obok artystów ukraińskich w spotkaniu uczestniczyli też artyści rosyjscy.
Temat przewodni dyskusji stanowiły ich doświadczenia jako Europejczyków oraz znaczenie silnej, zjednoczonej Europy. Spotkanie osnute było wokół wspólnych wartości, jakie są jej bliskie i jakie stanowią zarazem jej ogniwo spajające, tj. demokracja, sztuka oraz swoboda głoszenia poglądów.
Kanclerz Scholz witając gości zwrócił uwagę, że nie powinniśmy traktować demokracji, wolności i naszych europejskich wartości jako czegoś oczywistego. Musimy pamiętać o tym, że trzeba ich wciąż na nowo bronić i że nie są one nigdy w pełni zagwarantowane. Podkreślił przy tym szczególne znaczenie sztuki, kultury i mediów. Potrzebujemy ich — mówił — bowiem z różnic (odmienności) potrafią tworzyć jedność, to co nas łączy.
Podczas spotkania przewijał się też ustawicznie temat inwazji i wojny reżimu Putina w Ukrainie oraz losu jej mieszkańców. Uczestnicy silnie akcentowali konieczność wspierania wszystkich, którzy opowiadają się za demokracją. Mariana Sadovska zaapelowała jednocześnie o solidarność Europy z Ukrainą; a na zakończenie zarecytowała utwory ukraińskiego pisarza Serhija Żadana. Minister Roth stwierdziła natomiast, że „zaatakowano również nas”, „naszą kulturę, nasz sposób na życie, nasze myślenie, to, co kochamy, nasze demokratyczne współistnienie”.
Punktem wyjścia do rozmów był przegląd twórczości literackiej autorów z 27 krajów członkowskich UE, wielkie „Grand Tour” utworów, które Oliver Guez (dziennikarz, eseista, pisarz) zebrał w antologii. W tych bardzo osobistych opowiadaniach odzwierciedlony został różnorodny, wieloaspektowy obraz Europy; była w nich mowa m.in. o europejskich miejscach pamięci i ranach z nimi związanych, a także o historii pokazującej sukcesy UE, o powiązaniach kulturalnych oraz o nadziejach, jakie wiążą się ze zjednoczoną Europą. Antologia powstała z inicjatywy Francji, która sprawuje obecnie przewodnictwo w Radzie UE. Teksty obecnych na sali autorów, przetłumaczone na język niemiecki, czytali: aktorzy Ulrich Matthes i Jasmin Tabatabai. Funkcję moderatora wieczoru pełniła niemiecko-francuska dziennikarka i autorka tekstów literackich Géraldine Schwarz.
Spotkanie pod hasłem „Literackie głosy silnej Europy” było drugim z cyklu „Kultura w Urzędzie Kanclerskim”. Poprzez to wydarzenie rząd federalny uwypuklił ponownie znaczenie sztuki i wolności słowa. A jednocześnie był to wyraźny akcent solidarności z osobami, które ze względu na wyznawanie tych wartości są na świecie prześladowane. W poprzednim spotkaniu, które miało miejsce w grudniu 2021 r. tematem przewodnim były ucieczki i wypędzenia oraz ojczyzna a otwartość na świat. (MWM)
31 marca 2022
https://www.zeit.de/2022/14/bundeskanzleramt-kultur-ukraine-russland-schriftsteller-krieg