Europa vs. Rosja w Radzie Bezpieczeństwa ONZ
#Ukraina #Rosja #ONZ #wojna #Baerbock #Rada Bezpieczeństwa
W debacie w Radzie Bezpieczeństwa (23.02.2024 r.) dotyczącej konsekwencji dwuletniej wojny w Ukrainie ponownie wyraźnie zarysowały się dwa opozycyjne stanowiska: Rosji (wspieranej przez Chiny) oraz państw Zachodu (popierających Ukrainę). W posiedzeniu RB wyjątkowo wzięły udział 24 państwa. Nadreprezentowane były państwa europejskie.
W retoryce rosyjskiej wojna w Ukrainie została przedstawiona jako „wojna zastępcza, w której Stany Zjednoczone, Unia Europejska i NATO używają ukraińskich rąk” przeciwko Rosji i w której „Ukraina przegrywa, ale być może najważniejszym przegranym jest sama Unia Europejska”. Rosję wsparły Chiny, których przedstawiciel stwierdzając, że „sytuacja, przed którą stoi dziś Europa, jest ściśle powiązana z powtarzającą się ekspansją NATO od zakończenia zimnej wojny”, wezwał NATO do „powstrzymania się od podżegania do konfrontacji”. Ze strony państw Zachodu oraz innych państw biorących udział w posiedzeniu, a także Sekretarza Generalnego ONZ António Guterresa skierowane zostało wobec Rosji wezwanie do zaprzestania działań zbrojnych oraz przestrzegania prawa międzynarodowego, w tym Karty NZ.
Annalena Baerbock, minister spraw zagranicznych Niemiec, w odpowiedzi na zarzuty Rosji o bezpodstawne uczestnictwo w debacie państw europejskich, które nie są członkami RB, podkreśliła: „Przez całe życie miałam szczęście żyć w pokoju w Europie, jak miliony mojego pokolenia. Jesteśmy tu dzisiaj dlatego, że ty, Rosjo, złamałaś pokój w Europie. Złamałaś nasz europejski porządek pokojowy na naszym wspólnym kontynencie”. Dodała też „Jesteśmy po stronie Ukrainy (…). Z mężczyznami i kobietami, które bronią swojego pokoju, naszego pokoju, naszej wolności i naszej Karty Narodów Zjednoczonych”. Poinformowała też o podpisaniu przez Niemcy i Ukrainę dwustronnej umowy o bezpieczeństwie oferującej wsparcie dla Ukrainy „tak długo, jak to będzie konieczne”. (J. Dobosz-Dobrowolska)
27.02.2024