Energetyka: Bundestag i Bundesrat zatwierdzają przepisy wykonawcze do unijnego rozporządzenia nadzwyczajnego
#energetyka #UE #Niemcy #Bundestag #Bundesrat #rozporządzenie
W dniu 3.03.2023 r. Bundestag i Bundesrat zdecydowały ostatecznie o zasadach wykonania tzw. unijnego rozporządzenia nadzwyczajnego (rozporządzenie UE 2022/2577). Decyzja ta przyspiesza znacząco procesy rozbudowy mocy z energii odnawialnej oraz potrzebnej dla niej sieci elektroenergetycznej. Wraz z nowelizacją ustawy o planowaniu przestrzennym (ROGÄndG) wprowadzono odpowiednie regulacje w ustawie o zapotrzebowaniu na energię wiatrową, ustawie o morskiej energetyce wiatrowej, ustawie o energetyce oraz ustawie o ocenach oddziaływania na środowisko.
Po zatwierdzeniu zmian minister gospodarki i ochrony klimatu Robert Habeck stwierdził m.in., że: „Dzisiaj Rada Federalna (Bundesrat) zdecydowała o akceleratorze rozwoju odnawialnych źródeł energii i sieci energetycznej, który nigdy wcześniej nie istniał, ponieważ dzięki wdrożeniu unijnego rozporządzenia w sprawie sytuacji nadzwyczajnych procedury będą znacznie szybsze. W ten sposób po raz kolejny zwiększamy dynamikę ekspansji energetyki odnawialnej. Wraz z ubiegłoroczną reformą EEG, podwyższeniem stawek maksymalnych w przetargach na energetykę wiatrową i słoneczną oraz szeregiem innych zmian utorowaliśmy drogę do przyspieszenia. Kraje związkowe i organy zatwierdzające mają teraz podstawę prawną, aby przyspieszyć rozwój energii odnawialnej, ale przede wszystkim rozwój energetyki wiatrowej i szybko zatwierdzać instalacje”.
Unijne rozporządzenie w sprawie sytuacji nadzwyczajnych dopuszcza wyjątki od kroków proceduralnych w celu pobudzenia ekspansji odnawialnych źródeł energii w całej UE. Te środki przyspieszenia są obecnie konsekwentnie wdrażane do prawa krajowego uchwałami Bundestagu i Bundesratu. W szczególności unijne rozporządzenie ma zastosowanie do wszystkich procedur zatwierdzania lądowych i morskich turbin wiatrowych oraz sieci elektroenergetycznych o mocy 110 kV lub większej, które rozpoczną się przed 30.06.2024 r. Rozpoczęte już procedury zatwierdzania też mogą korzystać z uproszczeń pod pewnymi warunkami. Operatorzy naziemnych systemów fotowoltaicznych również otrzymują prawo do skorzystania z uproszczeń. W przypadku naziemnych systemów fotowoltaicznych operator może zrezygnować z przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko (SUP) na wyznaczonych obszarach, które przeszły już strategiczną ocenę oddziaływania na środowisko (UVP).
Inne przepisy unijnego rozporządzenia w sprawie sytuacji nadzwyczajnych mają bezpośrednie zastosowanie i nie muszą być implementowane do prawa krajowego. (W. Ostant)
9 marca 2023