Dwie nowe grupy parlamentarne w Bundestagu
#Bundestag #DieLinke #BSW #frakcjaparlamentarna #grupaparlamentarna #Bartsch #Wagenknecht
W dniu 2.02.2024 r. Bundestag głosami frakcji SPD, Zielonych i FDP (przy sprzeciwie CDU/CSU i AfD) zaakceptował dwa wnioski złożone przez parlamentarzystów Die Linke i Sojuszu Sahry Wagenknecht (BSW) o nadanie im statusu grup parlamentarnych. Obie grupy powstały na bazie rozwiązanej w dniu 6.12.2023 r. frakcji Die Linke, która utraciła dotychczasowy status (frakcja musi zrzeszać co najmniej 5% posłów, czyli w obecnej kadencji co najmniej 37 posłów) po opuszczeniu tej partii przez dziesięcioro posłów związanych z S. Wagenknecht. Grupy parlamentarne posiadają więcej praw niż posłowie niezrzeszeni, ale mają mniej uprawnień niż frakcje parlamentarne. Tym samym Bundestag XX kadencji liczy teraz pięć frakcji parlamentarnych (SPD, CDU/CSU, Sojusz 90/Zieloni, FDP, AfD) oraz dwie grupy parlamentarne (Die Linke, BSW) w miejsce dotychczasowych sześciu frakcji.
Po ogłoszonej w dniu 23.10.2023 r. przez zwolenników S. Wagenknecht (w grupie tej znalazło się dziesięcioro posłów) decyzji o opuszczeniu szeregów partii Die Linke było jasne, że licząca dotychczas 38 posłów frakcja parlamentarna utraci wkrótce swój dotychczasowy status. W tej sytuacji frakcja Die Linke przyjęła w dniu 14.11.2023 r. uchwałę o samorozwiązaniu, które nastąpiło w dniu 6.12.2023 r. Oznaczało to utratę przez posłów Die Linke uprawnień przysługujących frakcji, w tym finansowania (w 2022 r. wyniosło ono ok. 11,5 mln euro), co skutkowało zwolnieniem około 100 osób zatrudnionych w biurze frakcji. Od tego momentu 28 posłów reprezentujących Die Linke i 10 posłów BSW miało status posłów niezrzeszonych. Mogli oni jednak ubiegać się o uzyskanie statusu grup parlamentarnych, co wymagało zgody Bundestagu: posłowie Die Linke złożyli taki wniosek w dniu 1.12, a BSW 12.12.2023 r.
Uzyskanie statusu grup parlamentarnych przez posłów Die Linke i BSW oznacza, że będą oni posiadać więcej praw niż posłowie niezrzeszeni, ale mniej niż pozostałe frakcje parlamentarne. Obie grupy będą mogły m.in. nadal składać projekty ustaw i uchwał, wnioski oraz zabierać głos w debatach Bundestagu (choć przysługujący im czas wystąpień zostanie skrócony w porównaniu do pozostałych frakcji), będą reprezentowane w komisjach Bundestagu, a kierujący nimi przewodniczący (Dietmar Bartsch na czele grupy Die Linke i S. Wagenknecht na czele grupy BSW) będą mieli status podobny do statusu przewodniczących frakcji. Ograniczona zostanie za to możliwość składania przez grupy parlamentarne tzw. małych i dużych zapytań poselskich do 10 w ciągu miesiąca (frakcja Die Linke była wyjątkowo aktywna w tym zakresie i np. w tej kadencji do grudnia 2023 r. złożyła 966 takich zapytań kierowanych do rządu). Ograniczenie to wywołało sporo kontrowersji i sprzeciw przedstawicieli obu grup, którzy twierdzą, że w ten sposób oslabiona została możliwość kontroli prac rządu przez opozycję. Obie grupy za swą działalność parlamentarną otrzymają dofinansowanie ze strony państwa: według wstępnych szacunków grupa Die Linke może liczyć na ok. 7,4 mln euro rocznie, a BSW na 4,9 mln.
Status grup parlamentarnych nie został dokładnie określony w regulaminie Bundestagu, a ich kompetencje są każdorazowo szczegółowo ustalane. Posłowie chcący tworzyć takie grupy muszą najpierw uzyskać na to zgodę Bundestagu. W dotychczasowej historii Bundestagu takie grupy parlamentarne były formowane kilkukrotnie. Poprzednim razem tego typu grupy funkcjonowały w latach 90. XX w.: w XII kadencji Bundestagu (1990-1994) istniały dwie grupy zrzeszające posłów PDS (poprzedniczki Die Linke) i Zielonych, a w XIII kadencji (1994-1998) jedna − PDS. (P. Kubiak)
5 lutego 2024
https://www.bundestag.de/dokumente/textarchiv/2024/kw05-de-gruppenbildung-988204
https://www.tagesschau.de/inland/innenpolitik/bsw-wagenknecht-linke-102.html