Dotacje dla festiwali muzycznych jako wyraz ich społecznego znaczenia
#Niemcy #festiwalemuzyczne #dotacje
Minister stanu ds. kultury ogłosiła (19.10.2023 r.) uruchomienie pierwszego programu dotacyjnego rządu dla festiwali muzyki popularnej. Są to fundusze skierowane przede wszystkim do małych i średniej wielkości festiwali; niemniej jednak również większe, o ustalonej już pozycji festiwale mogą także ubiegać się o dofinansowanie, jeśli wyróżniają się jakimiś szczególnymi walorami pod względem jakości.
W sezonie artystycznym 2024 r. na potrzeby programu jest do dyspozycji łącznie 5 mln euro. Dzięki tym środkom festiwale muzyki popularnej po raz pierwszy otrzymają ze strony rządu strukturalne wsparcie finansowe. Organizatorzy tego rodzaju imprez muzycznych mogą wystosować wniosek o dofinansowanie w wysokości do 50 tys. euro.
Realizacją Funduszu będzie się zajmowała organizacja non-profit Initiative Musik. Do składania wniosku uprawnieni są: organizatorzy festiwali muzyki popularnej, festiwali jazzowych, imprez poświęconych sztuce improwizacji oraz tzw. festiwali „Za darmo-i-na świeżym powietrzu” (Umsonst-und-Draußen). O przyznaniu dotacji będzie rozstrzygało niezależne jury. Termin nadsyłania wniosków rozpocznie się z dniem 6 listopada i potrwa do 15 grudnia br. Szczegółowe informacje dotyczące możliwości uzyskania dofinansowania oraz procedur z tym związanych można uzyskać na stronie internetowej: WWW.initiative-musik.de
Minister Roth, informując o powołaniu do życia programu finansowego wsparcia na rzecz festiwali muzyki popularnej, nawiązała do ostatnich wydarzeń w Izraelu, kiedy to podczas Supernova Festival doszło do masakry wielu biorących udział w tej imprezie osób. Roth zapewniła przy tym o pełnym poparciu dla zaatakowanych: „nasze myśli kierują się ku ludziom w Izraelu, ku licznym zakładnikom i rannym, ku rodzinom ofiar”, mówiła. Jej zdaniem barbarzyński atak Hamasu podczas tej imprezy był jednocześnie atakiem na wartości demokratycznego społeczeństwa, gdyż „festiwale muzyczne są zarazem miejscem spotkań i radości życia, miejscem różnorodności, otwartości i tolerancji”.
W jej ocenie również w Niemczech należy wzmacniać te wartości, toteż w nowym programie dotacyjnym będzie się przywiązywać wagę nie tylko do jakości artystycznej festiwali, ale także będą się liczyły aspekty społeczne takie jak trwałość, praca edukacyjna oraz zróżnicowanie (wielorodność). Fundusz ten jest zasadniczo opowiedzeniem się w polityce kulturalnej za społecznym znaczeniem muzyki popularnej. „Naszym celem jest przy tym − wskazała Roth − wspieranie sceny muzyki pop, by mogła rozwijać swój potencjał kulturalny i społeczny”. (M. Wagińska-Marzec)
30.10.2023 r.
https://www.initiative-musik.de/livemusikfoerderung/#festivalf%C3%B6rderfonds