Cyfryzacja i sztuczna inteligencja w Niemczech – szczyt cyfrowy 2023
#cyfryzacja #Niemcy #Digitalgipfel #sztucznainteligencja #SI
W dniach 20-21.11.2023 r. w Jenie odbył się 16. „szczyt cyfrowy” (Digitalgipfel 2023) z udziałem kanclerza Olafa Scholza, ministra gospodarki Roberta Habecka, ministra transportu i infrastruktury cyfrowej Volkera Wissinga oraz ministra pracy i spraw społecznych Hubertusa Heila. W wydarzeniu łącznie uczestniczyło około tysiąca przedstawicieli świata polityki, biznesu, nauki i społeczeństwa obywatelskiego.
„Cyfrowa transformacja w Zeitenwende” była głównym tematem szczytu. Jak zauważył kanclerz Scholz, w obszarze cyfryzacji Niemcy zmagały się w ostatnich latach z licznymi wyzwaniami i choć można odnotować poprawę, to nadal jest „wiele do zrobienia”. Wśród postępów zwrócił uwagę na poszerzenie dostępu do sieci internetowej w Niemczech − obecnie prawie co czwarte gospodarstwo domowe ma możliwość podłączenia do światłowodu, a prawie 90% powierzchni RFN zaopatrzone jest w dostęp do sieci 5G. Scholz zwrócił uwagę na kolejną inicjatywę ustawodawczą dotyczącą cyfryzacji opieki zdrowotnej w Niemczech.
Podczas konferencji omawiano też sposoby wykorzystania technologii sztucznej inteligencji (SI) w świecie pracy, w systemie opieki zdrowotnej czy w funkcjonowaniu administracji państwowej. Jak stwierdził minister Wissing, „pomoże ona oszczędzać pieniądze, czas, zasoby i energię”. Jednym z przykładów jest wykorzystanie SI przez kolej niemiecką do lepszego zarządzania ruchem kolejowym, skracania czasu oczekiwania na pociągi i poprawy dokładności informacji. Kolejnym obszarem zastosowania SI ma być budownictwo, gdzie cyfrowe modele projektów pozwolą na szybsze i wydajniejsze planowanie realizacji, zmniejszanie śladu CO2 i lepszy recykling materiałów budowlanych.
Rząd federalny zamierza wspierać rozwój technologii SI w Niemczech − dzięki narodowej Strategii Sztucznej Inteligencji (KI-Strategie) RFN powinna stać się czołowym miejscem rozwoju i badań nad SI w Europie. Jednym z elementów służących osiągnięciu tego celu ma być przeznaczenie do 2025 r. kwoty 1,6 mld euro na rozwój potencjału SI w nauce, badaniach i gospodarce w ramach „planu działania” w obszarze SI (KI-Aktionsplan), zaprezentowanego na początku listopada br. przez minister edukacji i badań naukowych Bettinę Stark-Watzinger. W planie zdefiniowano 11 obszarów rozwoju SI, w tym m.in.: wsparcie dla badań i rozwoju kompetencji naukowych związanych z SI w Niemczech; rozbudowę infrastruktury i potencjału obliczeniowego oraz dostępu do danych niezbędnych do „trenowania” systemów SI; tworzenie „centrów kompetencji SI” odpowiadających np. za udostępnianie technologii nauczycielom, wykładowcom i personelowi szkoleniowemu; transfer technologii SI ze sfery badań do praktycznych zastosowań. (T. Morozowski)
23.11.2023
https://www.bundesregierung.de/breg-de/themen/digitalisierung/digital-gipfel-2023-2241718
https://bmdv.bund.de/SharedDocs/DE/Artikel/K/digitalgipfel-2023.html