Bundestag uchwalił projekt ustawy o finansowaniu filmu niemieckiego
#Niemcy # Bundestag #film #ustawa #reforma #finansowaniefilmuniemieckiego #Roth #Kukies
W drugiej połowie grudnia 2024 r. (19.12.) Bundestag uchwalił długo wyczekiwaną nowelizację projektu ustawy o finansowaniu filmu (Filmförderungsgesetz, FFG) w Niemczech, która stanowi fundament i jeden z filarów szeroko zakrojonej reformy systemu wspierania filmu niemieckiego na płaszczyźnie federalnej. Ma być ono bardziej uproszczone, transparentne i mniej biurokratyczne.
Minister stanu ds. kultury Claudia Roth uważa, że dzięki ustawie wyraźnie poprawione zostaną warunki ramowe dla produkcji filmów i wzmocniona zostanie twórczość filmowa. Wspieranie filmu stanie się „bardziej innowacyjne i szybsze” oraz „bardziej sprawiedliwe i inkluzyjne”. Chcąc już teraz zabezpieczyć pozycję filmu niemieckiego, zapewniono kontynuowanie do końca 2025 r. istniejącego systemu finansowania filmu przez fundusze: Deutscher Filmförderfonds (DFFF) i German Motion Picture Fund (GMPF) oraz dostosowanie nowych wytycznych; zostanie też podniesiona wysokość dotacji do 30%.
Ustawa przewiduje m.in. znaczne rozbudowanie instytucji Filmförderungsanstalt (FFA), która ma stać się centralną instytucją finansowego wspierania kinematografii niemieckiej na płaszczyźnie federalnej, oraz wzmocnienie jej autonomii, by miała możliwość szybszego i bardziej elastycznego reagowania na zmiany rynkowe.
Jako dalsze filary reformy przewidywane są m.in. projekty ustawy o zobowiązaniach inwestycyjnych oraz ustawy o dodatkowym wsparciu dla filmu. Ze względu jednak na rozpad rządzącej aktualnie koalicji i konieczność przeprowadzenia nowych wyborów ustawy te nie będą mogły być procedowane w trakcie obecnej kadencji rządu. BKM i Federalne Ministerstwo Finansów (BMF) chcą przyspieszyć prace nad przygotowaniem tych ustaw w ramach grupy roboczej tak dalece, by reforma systemu finansowania filmu niemieckiego mogła być kontynuowana i wejść w życie możliwie do 1 stycznia 2026 r.
Minister Roth zwróciła uwagę, że Niemcy mają znakomitą tradycję w dziedzinie tworzenia filmów, którą należy podtrzymywać i rozwijać. Jej zdaniem 120 tys. osób zatrudnionych w branży filmowej i 10 mld euro obrotów w ciągu roku, jakie wypracowuje ta branża, zasługują w pełni na wsparcie ze strony federacji.
Federalny minister finansów Jörg Kukies zaznaczył, że niemiecka branża filmowa ma silną konkurencję na arenie międzynarodowej. Uważa, że znakomici filmowcy potrzebują dobrych warunków ramowych. Mają temu służyć konkretne przygotowane propozycje ustaw. Nie można pozwolić na to, by jeszcze więcej utalentowanych filmowców wyjeżdżało za granicę lub żeby jeszcze więcej obszarów produkcji nie funkcjonowało bądź żeby niemiecka gospodarka traciła jeszcze więcej innowacji i inwestycji w tej „centralnej branży kreatywnej i przyszłościowej”.
Uchwalenie ustawy stanowiącej podstawę zasadniczych zmian w systemie dotowania twórczości filmowej z puli federalnej, aby wzmocnić efektywność finansowego wsparcia, świadczy o tym, że branża filmowa jest w Niemczech wysoko ceniona nie tylko jako ważna dziedzina kultury, ale też jako dochodowa gałąź gospodarki. Dowodem na to jest również duże zaangażowanie w prace nad ustawą i ścisła współpraca BKM oraz Federalnego Ministerstwa Finansów. (M. Wagińska-Marzec)
https://www.tagesschau.de/inland/bundestag-beschliesst-filmfoerderung-100.html
https://www.zeit.de/kultur/film/2024-12/filmfoerderungsgesetz-zustimmung-reform-bundestag