Bundestag powołał komisję śledczą, która ma zbadać okoliczności wycofywania się władz federalnych z energetyki jądrowej
#Bundestag #energiajądrowa #SPD #CDU #Habeck
W dniu 4.07.2024 r. ukonstytuowała się komisja śledcza niemieckiego Bundestagu, która ma zbadać okoliczności wycofania się Niemiec z energetyki jądrowej (Untersuchungsausschuss zum Atomausstieg). Przewodniczącym komisji śledczej został dr Stefan Heck (CDU), a jego zastępcą poseł Robin Mesarosch (SPD). W skład komisji śledczej weszło jedenastu deputowanych do Bundestagu oraz ich zastępcy również będący parlamentarzystami. Pozostali członkowie komisji to: Jakob Blankenburg (SPD), dr Zanda Martens (SPD), Anne König (CDU/CSU), dr Andreas Lenz (wiceprzewodniczący), Lukas Benner (Zieloni), dr Konstantin von Notz (Zieloni), Frank Schäffler (FDP), Judith Skudelny (FDP), Andreas Bleck (AfD). Zastępcy osób powołanych do komisji: dr Johannes Fechner (SPD), Dunja Kreiser (SPD), dr Nina Scheer (SPD), Fabian Gramlich (CDU/CSU), Dietrich Monstadt (CDU/CSU), dr Klaus Wiener (CDU/CSU), dwóch przedstawicieli nie wyłonili Zieloni, Carl-Julius Cronenberg (FDP), Michael Kruse (FDP), prof. dr inż. Michael Kaufman (AfD).
Zgodnie z założeniami przeświecającymi inicjatywie CDU/CSU komisja powinna „uzyskać kompleksowy i szczegółowy obraz procesów decyzyjnych w rządzie federalnym dotyczących dostosowania dostaw energii przez Niemcy”. Komisja ma się zająć działaniami władz niemieckich w obszarze polityki energetycznej po wybuchu wojny na Ukrainie. Wnioskodawcy powołania komisji są przekonani, że będą w stanie prześledzić całokształt uwarunkowań, które wpłynęły na określone decyzje polityczne dotyczące zaopatrzenia w energię oraz kierunki podejmowanych działań w tym zakresie, jak również pokazać opinii publicznej kulisy decyzji, które przesądziły o ostatecznej rezygnacji w RFN z energii jądrowej.
W ramach prowadzonych prac komisja ma również zbadać, w jakim stopniu federalny minister gospodarki Robert Habeck (Zieloni), podejmując decyzję o tzw. wyjściu z atomu, opierał się na rzetelnych i zobiektywizowanych opracowaniach dostarczonych mu przez zatrudnionych w ministerstwach urzędników. (W. Ostant)
https://www.bundestag.de/dokumente/textarchiv/2024/kw27-pa-2-untersuchungsausschuss-1011506