Brema: nowy Senat, dotychczasowa koalicja
#Brema #Senat #Bovenschulte #SPD #Zieloni #DieLinke
W dniu 5 lipca w bremeńskim Zgromadzeniu Obywatelskim odbyło się głosowanie w sprawie wyboru nowego Senatu (rządu krajowego) kierowanego przez Andreasa Bovenschultego (SPD). Zgodnie z przewidywaniami przedstawieni kandydaci zostali zaakceptowani przez posłów. Tym samym zakończył się trwający ponad siedem tygodni proces formowania nowego Senatu. Przez kolejne cztery lata w Bremie ponownie rządzić będzie koalicja SPD-Zieloni-Die Linke.
W tajnym głosowaniu na stanowisko burmistrza Bremy i przewodniczącego Senatu 49 spośród 86 posłów biorących w nim udział poparło kandydaturę A. Bovenschultego (wymagana większość wynosiła zatem 44 głosy). Po jego zaprzysiężeniu odbyło się głosowanie w sprawie nominacji pozostałych członków Senatu. W jego skład weszło pięcioro przedstawicieli SPD, dwoje z Zielonych i dwoje z szeregów Die Linke. W porównaniu do poprzedniego Senatu kierowanego przez A. Bovenschultego duża zmiana nastąpiła w reprezentacji Zielonych: w poprzedniej kadencji przedstawiciele tej partii kierowali trzema resortami, a teraz tylko dwoma. Do tego senatorowie tej partii − Björn Fecker (finanse) i Kathrin Moosdorf (klimat, ochrona przyrody i nauka) − to ludzie nowi. Jest to konsekwencją słabego wyniku Zielonych w ostatnich wyborach do Zgromadzenia Obywatelskiego Bremy.
W przeprowadzonych w dniu 14.05.2023 r. wyborach krajowych w Bremie zwycięstwo odniosła SPD (29,2%) przed CDU (26,2%), partią Zielonych (11,9%), Die Linke (10,9%), BiW (9,4%) i FDP (5,1%). Z powodów proceduralnych do wyborów nie została dopuszczona AfD (pod szyldem tej partii zgłoszono dwie konkurencyjne listy, co było konsekwencją sporów w szeregach tamtejszej AfD). Tuż po wyborach z inicjatywy zwycięskiej SPD odbyły się dwie tury rozmów sondujących pomiędzy SPD i CDU oraz SPD a partią Zielonych i Die Linke. Socjaldemokraci wybrali drugą opcję i przez ponad miesiąc trwały rozmowy koalicyjne między SPD, Zielonymi i Die Linke. 25.06.2023 r. ogłoszono, że trzy partie koalicyjne uzgodniły tekst wspólnej umowy koalicyjnej, która następnie uzyskała akceptację lokalnych zjazdów SPD, Zielonych i Die Linke. W dniu 4.07.2023 r. umowa koalicyjna została podpisana przez przedstawicieli trzech partii. Koalicjanci zapowiedzieli, że pracom Senatu w latach 2023-2027 chcą nadać nową dynamikę, aby sprostać wyzwaniom stojącym przed najmniejszym krajem związkowym. (P. Kubiak)
6.07.2023 r.
https://www.zeit.de/politik/deutschland/2023-07/bremen-andreas-bovenschulte-wiedergewaehlt
https://www.butenunbinnen.de/nachrichten/bremen-ressorts-verteilung-100.html