Austriacki rząd podzielony w kwestii uchodźców z Afganistanu
#Austria #Afganistan #uchodźcy #Kurz #Rauch #ÖVP #Zieloni
Kanclerz Austrii Sebastian Kurz (ÖVP) w wywiadzie udzielonym telewizji Puls 24 stanowczo sprzeciwił się przyjmowaniu uchodźców z Afganistanu, mówiąc: „Nie dojdzie do tego za mojej kadencji”. Kanclerz podkreślił także, że znacząca liczba osób uciekających z Afganistanu to Tadżykowie i Uzbecy i w tych graniczących z Afganistanem krajach powinni szukać schronienia.
Podczas gdy ÖVP trzyma się swojej twardej linii i wyraźnie sprzeciwia się dodatkowemu przyjmowaniu uchodźców z Afganistanu, partner koalicyjny, czyli Partia Zielonych, otwarcie krytykuje konserwatystów. Johannes Rauch (Zieloni) z Vorarlbergu powiedział, że stanowisko partii kanclerza to „wstyd”. Wojowniczą postawę Kurza powiązał on z nadchodzącymi wyborami regionalnymi w Górnej Austrii, które odbędą się 26 września. Jednocześnie Rauch zrezygnował po 24 latach z przewodnictwa w regionalnych strukturach partii Zielonych w Voralbergu. Według Raucha wicekanclerz z ramienia Zielonych Werner Kogler podobnie postrzega sprawę uchodźców z Afganistanu, jednak nie wyraża swojego zdania w odpowiednio zdecydowany sposób. Zieloni wiedzieli, z kim wchodzą w koalicję i teraz muszą ponieść tego konsekwencje. Rauch apeluje o jak najszybsze przyjęcie osób, które są szczególnie zagrożone (np. działaczki na rzecz praw kobiet, tłumacze itd.) Rauch przestrzega także przed przerzucaniem odpowiedzialności na Komisję Europejską.
Wywodzący się z partii Zielonych prezydent Alexander Van der Bellen opowiedział się wyraźnie za przyjęciem uchodźców z Afganistanu. Uważa on, że UE i jej państwa członkowskie mają prawny, moralny i polityczny obowiązek zapewnienia ochrony tym, którzy są zmuszeni opuścić swój kraj.
Podejście do kwestii migracji oraz ochrony austriackich granic stanowi od początku kadencji jedną z największych różnic w koalicyjnym rządzie ÖVP i Zielonych. Zajmujące się tymi sprawami Ministerstwo Spraw Wewnętrznych jest kierowane przez Karla Nehammera z ÖVP, co oznacza, że Zieloni poza krytyką koalicjanta nie są w stanie realnie wpłynąć na prowadzoną politykę. Komentatorzy zauważają, że naraża to partię Zielonych na utratę wiarygodności wśród swoich wyborców.
W Austrii mieszka około 40 tys. uchodźców afgańskich ‒ to druga co do wielkości liczba w Europie po Niemczech, gdzie przebywa ponad 148 tys. Afgańczyków. Austria, jako kraj neutralny, pozostający poza NATO, wysłała do Afganistanu 16 szkoleniowców wojskowych (PSA).
26 sierpnia 2021
https://www.puls24.at/news/politik/kanzler-kurz-klar-gegen-die-aufnahme-von-afghanen/242186
https://www.diepresse.com/6025083/landtagswahl-in-oberosterreich-wer-kommt-wer-geht