Archiwum Gerda Heidemanna będzie dostępne publicznie
#IIIRzesza #nazizm #archiwum # GerdHeidemann #HooverInstitution
Gerd Heidemann jest autorem największej afery medialnej Niemiec. W 1983 r. opublikował on w tygodniku „Stern” rzekome dzienniki Adolfa Hitlera. Dzienniki szybko okazały się fałszerstwem, a Heidemann trafił za oszustwo na kilka lat do więzienia. W kwietniu br. koncern Bertelsmann, właściciel tygodnika „Stern”, zapowiedział, że przekaże oryginały fałszywych dzienników (łącznie 60 zeszytów) do Archiwum Federalnego w Berlinie.
Heidemann był zafascynowany historią III Rzeszy i przez wiele lat zbierał różne materiały związane z tym okresem niemieckiej historii. Złożyły się one na jedno z największych prywatnych archiwów w Niemczech. Wśród około 100 tys. fotografii i siedmiu tysięcy teczek znajdują się fotokopie dokumentów z głównego archiwum NSDAP oraz kolekcja prawie 800 kaset magnetofonowych z zarejestrowanymi rozmowami z byłymi nazistowskimi funkcjonariuszami, w tym z Karlem Wolffem, współpracownikiem i powiernikiem Heinricha Himmlera. Heidemann zarejestrował ponadto łącznie 14 godzin rozmów z Klausem Barbiem, SS-manem znanym z sadyzmu i okrucieństwa, który zyskał przydomek „rzeźnika z Lyonu”.
Katharina Friedla, odpowiedzialna za spuściznę Heidemanna, przekazała niedawno zbiory do Hoover Institution na Uniwersytecie Stanforda w Kalifornii. Tam materiały, do których praktycznie nie ma dostępu, będą sukcesywnie digitalizowane i mają zostać upublicznione. Trudno stwierdzić, zważywszy na skandaliczną przeszłość dziennikarza, jaką faktycznie wartość historyczną posiadają te dokumenty. Ich udostępnienie może być jednak ważnym impuls badawczym. (B. Rudawski)
11.08.2023