62. rocznica wzniesienia Muru Berlińskiego
#MurBerliński #Berlin #Niemcy
13 sierpnia mieszkańcy Berlina wspominali dzień, w którym 62 lata temu rozpoczęto budowę Muru Berlińskiego, od lat jest to też data upamiętnienia ofiar reżimu granicznego NRD.
Jednym z powodów, dla których miasto zostało podzielone na dwie części, była chęć powstrzymania ucieczki ludności z terenów pozostających pod władzą NRD do części zachodniej Berlina.
W uroczystościach związanych z upamiętnieniem podziału miasta wzięli udział politycy i społeczni aktywiści. Senatorka ds. gospodarczych Franziska Giffey (SPD), poprzednio sprawująca urząd burmistrza Berlina, złożyła wieniec przed siedzibą berlińskiego senatu, wydała także oświadczenie, w którym pisała o znaczeniu wolności: „Nawet po tylu latach ważne jest, aby pamiętać i ciągle na nowo uświadamiać ludziom, że demokracja i wolność nie są czymś oczywistym i że są osoby, które dla naszych zjednoczonych Niemiec walczyły w Berlinie, a nawet ginęły za pragnienie wolności”.
W uroczystości na łączącym Berlin i Poczdam moście Glienicker, który miał istotne znaczenie strategiczne w okresie zimnej wojny (służył wymianie agentów), berlińska ministra kultury i nauki Manja Schüle (SPD) przypomniała o konsekwencjach niemiecko-niemieckiego podziału, a także wskazała, że Mur Berliński jest „symbolem stłumienia wolności, praw człowieka i demokracji w NRD”.
Według Fundacji Muru Berlińskiego (Stiftung Berliner Mauer), do 1989 r. w wyniku reżimu granicznego NRD zginęło tam co najmniej 140 osób. Ponadto nie mniej niż 251 podróżnych straciło życie podczas lub po kontroli na przejściach granicznych w Berlinie. (D. Świerkowska-Kobus)
https://www.deutschlandfunk.de/zum-62-jahrestag-des-mauerbaus-wird-der-opfer-gedacht-100.html