175. rocznica obrad Zgromadzenia Narodowego w Kościele św. Pawła we Frankfurcie n. Menem
#Niemcy #historia #rocznica #ZgromadzenieNarodowe #FrankfurtnadMenem #Paulskirche
W dniu 18 maja br. we Frankfurcie n. Menem odbyły się uroczystości z okazji 175. rocznicy obrad pierwszego ogólnoniemieckiego parlamentu (Nationalversammlung), jakie toczyły się 18 maja 1848 r. w Kościele św. Pawła (Paulskirche) w stolicy Hesji. Datę tę traktuje się odtąd jako początek demokracji w Niemczech, jak bowiem podkreślają politycy, głoszone wówczas idee ukształtowały społeczeństwo niemieckie po dzień dzisiejszy.
W głównych uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz państwowych, w tym m.in. prezydent RFN Frank-Walter Steinmeier oraz minister stanu ds. kultury Claudia Roth, a także władz krajowych i komunalnych, z nadburmistrzem miasta Frankfurtu n. Menem Mike Josefem na czele, jak również licznie przybyli prominentni goście, przedstawiciele świata kultury, dziennikarze.
Rząd krajowy Hesji przygotował obchody jubileuszowe z dużym rozmachem; w okresie od 24 kwietnia do 21 lipca br. odbędzie się w sumie ponad 100 różnego rodzaju wydarzeń, zorganizowanych na terenie całej Hesji; ich hasło przewodnie brzmi „175 lat Kościoła św. Pawła: Nasza demokracja − Twoja wolność”. Do obchodów włączyły się również m.in.: Archiwum Państwowe w Darmstadt, zabytkowy pałac Schloss Phillipsruhe czy też Evangelische Kirche Wahnfried.
W programie przewidziano m.in. spektakle teatralne dla młodzieży szkolnej, koncerty heskiej krajowej młodzieżowej orkiestry symfonicznej, cykl wykładów (np. na temat znaczenia Kościoła św. Pawła obecnie) etc. Oprócz tego miały też miejsce dyskusje, odczyty i wieczory autorskie, pokazy filmów na temat wolności, slam poetycki pt. „Poetry for democracy” i in.
Ponadto w dniach 18-21 maja br. na nabrzeżu rzeki Men odbywał się festyn miejski, który zgromadził rzesze mieszkańców miasta. W ciągu czterech dni, wypełnionych niemal 160-punktowym programem, 175-lecie Zgromadzenia Narodowego we frankfurckiej Paulskirche świętowało ok. 250 tys. osób. Nadburmistrz Frankfurtu Mike Josef (SPD) podkreślił wspaniałą atmosferę i bardzo pozytywny rezonans festynu. Jego zdaniem tak duża liczba osób biorących w nim udział świadczy o tym, że „wartość wolności została silnie zakotwiczona w umysłach ludzi”.
Ważnym tematem debat podczas uroczystości była przede wszystkim kwestia modernizacji i dalszego rozwoju Kościoła św. Pawła, który ma się przekształcić w narodowe Miejsce Pamięci i Edukacji o demokracji. Niezależnie od tego planuje się także wybudowanie na placu przy kościele nowego budynku − Domu Demokracji (Haus der Demokratie), który ma się stać centralnym ośrodkiem dla komunikacji i edukacji polityczno-historycznej.
Wypracowaniem koncepcji funkcjonowania w przyszłości Kościoła św. Pawła oraz powiązanego z nim Domu Demokracji zajęła się powołana specjalnie w tym celu przez minister Roth (w 2021 r.) Komisja ekspertów. Efekty jej pracy zostały przedłożone oficjalnie władzom federalnym, krajowym i komunalnym w dniu 21 kwietnia br. w siedzibie prezydenta RFN (Schloss Bellevue) w Berlinie.
Podczas jednego z wydarzeń jubileuszowych minister Roth zwróciła uwagę, że Dom Demokracji stworzy nową przestrzeń do dyskusji i dialogu, co pozwoli na silniejsze uwypuklenie znaczenia tego miejsca i kluczowego momentu dla historii rozwoju demokracji w Niemczech.
Uroczystości związane z obchodami 175. rocznicy obrad Zgromadzenia Narodowego w Kościele św. Pawła były szeroko komentowane w prasie lokalnej i ogólnoniemieckiej. (M. Wagińska-Marzec)
26 maja 2023
https://www.hessenschau.de/themen/paulskirche-jubilaeum-100.html