Informacje dla autorów
Z satysfakcją informujemy, że zgodnie z komunikatem Ministra Edukacji i Nauki z 1 grudnia 2021 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, wartość przypisana publikacjom w wydawanym przez Instytut Zachodni kwartalniku „Przegląd Zachodni” wynosi 70 punktów.
Tematyka „Przeglądu Zachodniego” w 2023 r.
Informacje dla autorów
„Przegląd Zachodni” nr 1/2023
Rosja w polityce państw zachodnich
Reakcja mocarstw europejskich i światowych na rosyjską agresję przeciwko Ukrainie była zróżnicowana. Zadecydowały o tym nie tylko względy geopolityczne, strategiczne czy gospodarcze, ale także ich doświadczenie historyczne. Od czasu, kiedy to Rosja za panowania Piotra I stała się liczącym się mocarstwem europejskim, jej ambicje krzyżowały się z aspiracjami innych mocarstw, z którymi albo rywalizowała, albo wchodziła w sojusze. Nie ulega wątpliwości, że w Rosji Putina historia odgrywa rolę szczególną. Jej przywódca często do niej nawiązuje, chcąc argumentami „historycznymi” uzasadnić swoją politykę. Tak było w przypadku ataku na Ukrainę.
Chociaż racje historyczne są mniej widoczne w wystąpieniach przywódców Stanów Zjednoczonych, Chin, Japonii, Niemiec czy Turcji, nie znaczy to jednak, że ich nie dostrzegają. W niniejszym tomie szukać będziemy odpowiedzi na pytanie, jakie jest doświadczenie historyczne współczesnych państw w relacjach z Rosją i do jakiego stopnia rzutuje ono na ich stanowisko w sprawie wojny rosyjsko-ukraińskiej.
Termin nadsyłania materiałów: koniec stycznia 2023 r.
„Przegląd Zachodni” nr 2/2023
Europa w trzeciej dekadzie XXI wieku: czas przełomu?
Niepokoje polityczne, gospodarcze i społeczne z jakimi borykają się w ostatnich latach państwa europejskie postrzegane są przez wielu analityków jako trudne a nawetniemożliwe do rozwiązania. Wielu obawia się, że są to kryzysy prowadzące do destabilizacji na poziomie państwowym i regionalnym. Zmagania państw europejskich z problemami fiskalnymi, energetycznymi, z wyzwaniami dla bezpieczeństwa obserwowane są w całym regionie i niosą ze sobą daleko idące konsekwencje: szok cenowy na rynku energetycznym, rosnące koszty produkcji, załamanie sektora usług, eksportu, zagrożenia bezpieczeństwa powodowane zarówno stale obecną presją migracyjną, jak i toczącym się u granic Unii Europejskiej międzynarodowym konfliktem zbrojnym oraz groźbami formułowanymi w Federacji Rosyjskiej.
Z drugiej strony, każdy niebezpieczny moment, okres trudności, a nawet chaosu, daje szansę na przełom i podjęcie konstruktywnych działań. Czy państwa europejskie przełamią stojące przed nimi przeszkody? Czy odrodzą się zdolności wspólnego działania na rzecz rozwiązania problemów? Jakie będą polityczne, gospodarcze i społeczne konsekwencje wojny w Ukrainie? Czy Europa wyjdzie z kryzysów wzmocniona? Jakie szanse europejskiej wspólnocie niesie odległa jeszcze perspektywa przystąpienia kolejnych państw do UE? Te pytania pragniemy postawić przed ekonomistami, politologami, prawnikami, socjologami i historykami.
Termin nadsyłania materiałów: koniec kwietnia 2023 r.
„Przegląd Zachodni” nr 3/2023
Niemcy w oczach świata oraz ich przeobrażenia wewnętrzne
Z jakimi problemami zmagają się Niemcy na początku trzeciej dekady XXI w. i w połowie kadencji rządów koalicji SPD/Zieloni/FDP i w jaki sposób je rozwiązują, zwłaszcza na poziomie federacji? Jakie kwestie są najistotniejsze dla społeczeństwa oraz rządzących, a jak reagują oni na wydarzenia bieżące: sytuację gospodarczą oraz rynek pracy, inflację, nierówności socjalne, zdrowie, wolność, integracjęcudzoziemców, inwestycje w IT, ekologię, bezpieczeństwo i sytuację międzynarodową? Upadek fundamentalnych założeń polityki wschodniej stawia pytanie o jej nowy kształt, zarówno w Niemczech, jak i w UE. W jaki sposób wojna na Ukrainie i sankcje nałożone na Rosję wpływają na niemiecki przemysł? Jaka zmienia się zakres interwencji państwa w gospodarce?
Jak te działania są oceniane i odbierane przez inne kraje? Czy podejmowane rozwiązania problemów w Niemczech to w oczach zewnętrznych obserwatorów przejawy egoizmu? Uwagę przyciągają również zagraniczne relacje gospodarcze i polityczne RFN, zarówno bilateralne, jak na poziomie multilateralnym. To również kwestia zmieniającej się politycznej i militarnej odpowiedzialności Niemiec na forum międzynarodowym, w tym w UE. Jakie odzwierciedlenie dokonujące się przeobrażenia znajdują w życiu kulturalnym oraz refleksji intelektualnej?
Termin nadsyłania materiałów: koniec lipca 2023 r.
„Przegląd Zachodni” nr 4/2023
Religie - Kościoły - światopogląd
Trudne i dramatyczne doświadczenia, z jakimi boryka się w ostatnich latach Europa kierują na powrót uwagę ku duchowemu wymiarowi ludzkiej egzystencji, a integracja migrantów oraz pomoc ofiarom wojny to oczywiste sfery działań instytucji i organizacji religijnych. Z drugiej strony słabnąca religijność mieszkańców Starego Kontynentu oraz konsekwencje skandali i upadku autorytetu Kościołów zmuszają je do odnowy i poszukiwania nowych form prowadzenia swojej misji.
Religijna mapa Europy zmienia się dynamicznie od wielu dekad: doświadczyły tego Niemcy po zjednoczeniu, obecnie jesteśmy świadkami podobnych procesów także w Polsce, do której przybyły rzesze grekokatolików, prawosławnych, a także niewierzących z Ukrainy.
Toczące się przed ćwierćwieczem dyskusje o duchu Europy oczekują obecnie na praktyczną implementację. Czy poszukujący wsparcia duchowego odnajdą je w chrześcijaństwie, czy zwrócą się ku innym religiom i ruchom? Czy Kościoły są przygotowane na współczesność? W jaki sposób odnoszą się do postaw dzisiejszych wiernych, jak i ludzi „na obrzeżach” czy niewierzących? Czy konieczny jest kolejny sobór powszechny, a może wystarczy korzystać z bogactwa Vaticanum II? Dokąd zaprowadzi droga synodalna katolików w Niemczech? W jaki sposób laicyzacja odmieni organizację i misję Kościołów w poszczególnych krajach Wschodu i Zachodu? Jak układają się w nich relacje Kościołów i religii z instytucjami państwa? Czy solidarność to nowe imię miłości bliźniego, a wolność i pokój to płaszczyzny współczesnego spotkania postchrześcijańskiej Europy i franciszkowego Kościoła?
Termin nadsyłania materiałów: koniec października 2023 r.
Tematyka „Przeglądu Zachodniego” w 2022 r.
Nr 1/2022 Alpejskie republiki. Austria i kraje niemieckojęzyczne
Zajmujące raczej drugoplanowe miejsce w polityce, gospodarce i życiu społecznym kontynentu, niemieckojęzyczne kraje południa Europy nie powinny umykać uwadze politologów, ekonomistów, historyków, badaczy kultury i społeczeństwa. Zdeterminowana spuścizną wielonarodowego cesarstwa i doświadczona położeniem na styku przeciwstawnych bloków politycznych Austria także współcześnie odgrywa specyficzną rolę wśród państw Europy. Dialog międzynarodowy, kultura, migracje, ekologia, energetyka to sfery, w których potencjał naddunajskiej republiki jest większy, niżby na to wskazywały jej terytorium czy demografia. Podobne względy kierują uwagę ku Szwajcarii, wykorzystującej swoje ugruntowane atuty gospodarcze czy kulturowe nawet bez członkostwa w Unii Europejskiej. Istniejąca od stulecia ambasada Szwajcarii w Warszawie jest świadectwem organicznej pracy w relacjach bilateralnych, budowanych w zróżnicowanych realiach politycznych.
Połączone najwyższymi górami Europy kraje niemieckojęzyczne są również inspirującym przedmiotem badań ich wewnętrznych relacji społecznych, narodowościowych i etnicznych, a nawet lingwistycznych. Złożoność historii, bogactwo kulturowe, migracje, wielojęzyczność, kwestie konfesyjne, niekiedy unikatowe rozwiązania ustrojowe, trwałość zróżnicowań regionalnych czy lokalny patriotyzm towarzyszą codzienności Tyrolczyków, potomków Helwetów oraz mieszkańców Trydentu-Górnej Adygi.
Termin nadsyłania materiałów: koniec stycznia 2022 r.
Nr 2/2022
Ekstremizm, radykalizm, terroryzm. Demokracja i nieład międzynarodowy
Niepokoje gospodarcze i społeczne, a także duże zmiany geopolityczne przyczyniły się do uwydatnienia ekstremizmu politycznego w różnych formach na całym świecie. Radykałowie z prawej i lewej strony sceny politycznej intensyfikują działalność, zręcznie korzystając z nowych form przekazu np. mediów społecznościowych, a akty terroru nie są wyłącznie domeną fundamentalistów islamskich. Okazją do podjęcia tematu jest 20. rocznica ataków Al-Kaidy na Stany Zjednoczone czy zbliżająca się 50. rocznica zamachu w czasie igrzysk olimpijskich w Monachium. Możliwość ożywienia działalności terrorystycznej i fanatyzmu religijnego wywołuje wycofanie w 2021 r. wojsk sojuszniczych z Afganistanu, a wieloletni proces sądowy wykrytej przed 10 laty niemieckiej prawicowej jednostki terrorystycznej NSU prowokuje pytania o odporność współczesnych demokracji na ataki wymierzone w struktury społeczne i polityczne. W jaki sposób funkcjonowały organizacje skrajne w przeszłości, a jak działają dziś? Z jakimi formami politycznych radykalizmów mamy do czynienia? Czym jest współczesny terroryzm i jak mu zapobiegać? Jak organizacje terrorystyczne zmieniały się na przestrzeni lat?
Temat ten można potraktować znacznie szerzej i zapytać o kondycję współczesnej demokracji. Czy skuteczne ataki ekstremistów na terenie Niemiec świadczą o porażce tamtejszego systemu ochrony demokracji? Jak demokracje radzą sobie z radykalizmami, ekstremizmami i terroryzmem? Jakimi środkami dysponowały w przeszłości, a jakimi operują dziś? Czy broniąc demokracji, można sięgnąć po niedemokratyczne środki? Czy pluralizm polityczny ma oznaczać współistnienie demokratycznych i niedemokratycznych sił politycznych? Do podjęcia tych tematów zapraszamy badaczy bezpieczeństwa międzynarodowego, prawników, historyków i politologów.
Termin nadsyłania materiałów: koniec kwietnia 2022 r.
Nr 3/2022
Niemcy - ewolucja versus stałość. Społeczeństwo-dyplomacja-relacje międzynarodowe
Wybory do Bundestagu 2021 r. zamknęły erę rządów Angeli Merkel i podkreśliły ewolucję preferencji wyborczych. Obywatele RFN cenią kwestie zdrowia i bezpieczeństwa socjalnego, dostrzegają problemy nierówności społecznych, stanu gospodarki i środowiska, systemu edukacji, śledzą wpływ migracji i innych zmian na życie społeczne, ale jednocześnie świadomi są wkraczających w życie codzienne wyzwań technologicznych XXI w. (fax czy digitalizacja?), energetyki i „zielonego ładu”.
Rok wyborczy w cieniu pandemii i odejście „cesarzowej” Merkel to cezura pozwalająca na podsumowania minionych 16 lat niemieckiej polityki międzynarodowej oraz próby zarysowania roli Niemiec i stanowiska nowej koalicji rządzącej wobec dynamicznej sytuacji globalnej. To także zaproszenie do studiów nad dziejami niemieckiej dyplomacji XX i XXI stulecia, formowanej przez doświadczenia podziału na dwa państwa, procesu jednoczenia aż po poszukiwania pozycji międzynarodowej odpowiadającej potencjałowi współczesnej RFN. Warto w tym kontekście przypomnieć o nawiązaniu przed półwieczem stosunków dyplomatycznych między PRL a RFN. Cenne będą prace analizujące stosunki zewnętrzne (w tym polityczne i gospodarcze) Niemiec z krajami leżącymi na uboczu światowej uwagi; peryferie nie pozostają wszak bez wpływu na globalną równowagę. Gdzie na kulturalnej mapie świata lokują się Niemcy, jaką wartość dodaną wnoszą? Czy i w jakim zakresie pozostają uwikłani w historię; czy mamy do czynienia z tak często i łatwo zarzucaną im niepamięcią, czy raczej z nowym/innym (jakim?) społeczeństwem?
Do publikacji zapraszamy autorów, dla których Niemcy i ich historia, splatanie się czasu przeszłego, teraźniejszego i przyszłego są przedmiotem naukowych dociekań w kontekście historycznym, jak i współczesnym.
Termin nadsyłania materiałów: koniec lipca 2022 r.
Nr 4/2022
Jak COVID-19 zmienił Europę? Społeczeństwa-gospodarka-polityka-prawo-klimat-cyfryzacja
Pandemia COVID-19 rzutuje na bez mała wszystkie sfery ludzkiej aktywności. Przyspieszone i spetryfikowane w jej warunkach przeobrażenia rozciągają się od wykorzystania technologii cyfrowych, przez koniunkturę poszczególnych branż gospodarki, zarządzanie sytuacjami kryzysowymi, organizację pracy aż po nowe formy przekazu w kulturze czy nawet przewartościowania światopoglądu i religijności. Nadzwyczajne okoliczności uwypukliły wiele zjawisk i przyspieszyły toczące się procesy, zmuszając do zmiany postaw czy podjęcia refleksji nad pomijanymi wcześniej kwestiami. Czy rejestrując te okoliczności można już wskazać tendencje zmian społecznych i ich przełożenia na politykę? Czy lockdown zatrzymał gospodarkę, czy raczej pomoże w jej dostosowaniu do nowych warunków? Jak pandemia wpływa na globalizację? Koronawirus był testem dla integracji europejskiej - czy Europejczycy po pandemii będą bardziej solidarni i otwarci, czy przeciwnie – zwycięży egoizm i partykularyzm? Jak wyborcy zmieniają swoje preferencje? Czy politycy instrumentalizują zagrożenia dla realizacji partykularnych interesów? Jak kryzysowe warunki zmodyfikowały relacje państwa z regionami?
W dłuższej perspektywie odnotowujemy powrót do fundamentalnych pytań dotyczących m.in. godności i praw człowieka, wolności jednostki i swobód zbiorowych, funkcjonowania państwa, mocy umowy społecznej, znaczenia dobra wspólnego czy solidarności. Czy pojęcia, wcześniej zdające się abstrakcją a dziś rozstrzygające o codzienności, ukształtują dojrzalszą świadomość ludzką i obywatelską? Czy fake news weźmie górę nad argumentami nauki? Które zmiany okażą się trwałe i jak należy je oceniać? Stawianie diagnoz oraz pytań i prognozowanie kierunków zmian w „pokowidowej” Europie jest zaproszeniem dla interdyscyplinarnego grona autorów.
Termin nadsyłania materiałów: koniec października 2022 r.
Informacje dla autorów
Zasady przygotowania pracy
- W kwartalniku publikowane są artykuły naukowe oraz materiały (np. przeglądy, raporty, recenzje, omówienia, sprawozdania) dotyczące szeroko rozumianych relacji polsko-niemieckich, historii Niemiec, problemów Niemiec współczesnych, a także integracji europejskiej, przeobrażeń w Europie, w tym w Polsce, tematyki regionalnej i lokalnej (ze szczególnym uwzględnieniem Wielkopolski i Poznania) oraz wybranych problemów globalnych.
- Czasopismo ma charakter interdyscyplinarny, poszczególne numery mają wstępnie zarysowaną tematykę, nabór materiałów prowadzony jest w sposób ciągły.
- Autor dostarcza redakcji wersję elektroniczną tekstu.
- Złożone prace podlegają recenzji.
- Autor publikowanej pracy zobowiązany jest przenieść swoje prawa autorskie na wydawcę i podpisać oświadczenie.
- Redakcja zastrzega sobie prawo dokonywania poprawek i skrótów, a także proponowania zmian i uzupełnień merytorycznych uzgodnionych z autorem.
- Na całość pracy, poza tekstem głównym z przypisami, składają się:
- słowa kluczowe (keywords) w języku polskim i angielskim (5–6 haseł),
- tytuł artykułu w języku polskim, angielskim oraz niemieckim,
Streszczenie artykułu w języku polskim i angielskim (Summary), o objętości do 0,5 strony tekstu. Streszczenia w języku angielskim poddajemy weryfikacji językowej. Streszczenie powinno określać:
- cel artykułu,
- sprecyzowany problem badawczy,
- klarownie wyodrębnione hipotezy, - zastosowane metody badawcze,
- wnioski/podsumowanie.
- bibliografia (w porządku alfabetycznym, rozpoczynając od nazwiska autora/redaktora)
- tytuł naukowy, nazwę ośrodka afiliującego autora, numer ORCID, adres poczty e-mail
- Wymogi edytorskie:
- edytor tekstu: Word, czcionka: Times New Roman, wielkość czcionki 12, wielkość czcionki w przypisach 10, odstępy między wierszami 1,5
- marginesy: górny i dolny 25 mm, lewy 25 mm, prawy 25 mm
- formatowanie tekstu ograniczone do minimum: wcięcia akapitowe, środkowanie
- zastosowanie cudzysłowu: „tytuły czasopism”
- cytaty w cudzysłowie (nie kursywą). - Wykresy, tabele czy schematy powinny być przygotowane w odcieniach szarości. Należy podać ich źródło lub informację, że stanowią opracowanie własne.
- Sugerowana objętość tekstów do działu artykułów to ok. 1 arkusz wydawniczy.
Przypisy i bibliografia
Od nr 1/2020 obowiązującym stylem przypisów w „Przeglądzie Zachodnim” jest styl harwardzki.
- Umieszczane w treści przypisy w nawiasach półokrągłych powinny zawierać nazwisko autora lub skrót tytułu prac zbiorowych, datę wydania oraz numer strony, np. (Wojciechowski 2009: 128), (Współczesne tendencje 1997: 342).
- Odesłanie do kilku prac tego samego autora wydanych w tym samym roku powinno zawierać rozróżnienie w postaci daty z małą literą, np. (Wojciechowski 2011a: 67) i (Wojciechowski 2011b: 254).
- W przypadku odniesienia do kilku publikacji w pierwszej kolejności stosuje się kolejność alfabetyczną, a następnie chronologiczną, np. (Alberski 1989: 45; Batecki 2002: 45; Batecki 1999: 218).
- Kilkukrotne odwołanie do tej samej publikacji, nierozdzielone innymi odwołaniami, należy oznaczyć słowem „tamże” z przywołaniem tylko numerów stron.
- Pracę wieloautorską należy oznaczyć nazwiskami trzech pierwszych autorów z uzupełnieniem „i in.” (i inni), np. (Kasecki, Laskowska, Sadzik i in., 2016: 342).
- Przypisy dolne, stanowiące uzupełnienie tekstu czy dygresję, należy numerować w tekście indeksem górnym.
- Integralną częścią przypisu w tekście jest bibliografia przygotowana w następujący sposób:
Mazur Z. (2002), Antenaci. O politycznym rodowodzie Instytutu Zachodniego, Poznań
W przypadku prac zbiorowych:
Budnikowski T. (red.), (2011), Gospodarka niemiecka 20 lat po zjednoczeniu, Poznań
Artykuł w pracy zbiorowej lub czasopiśmie:
Misala J. (2011), Rozwój wymiany zagranicznej i międzynarodowej konkurencyjności gospodarki Niemiec, Budnikowski T., (red.), Gospodarka niemiecka 20 lat po zjednoczeniu, Poznań 2011
Kosman M. (2011), Polska granica zachodnia. Siedem dekad badań Gerarda Labudy, „Przegląd Zachodni” nr 2: 137-155
Źródła elektroniczne:
Kalka P. (2008), Czy Polska przystąpi w 2011 r. do unii walutowo-gospodarczej?, "Biuletyn Instytutu Zachodniego" nr 4/2008 https://www.iz.poznan.pl/plik,pobierz,723,6e0fa0a20c423a474ba48bd1d64764ce/61-Biuletyn%20IZ%20nr%204.%20Euro%20w%20Polsce%20w%202011r.1.pdf (dostęp 23 sierpnia 2019 r.)
- Wskazując w bibliografii artykuły naukowe należy podać, w miarę możliwości, ich numer DOI.
Procedura recenzowania
- Przyjętym rozwiązaniem jest model, w którym autor(zy) i recenzenci nie znają swoich tożsamości (tzw. double-blind review proces).
- Do oceny artykułów składanych do „Przeglądu Zachodniego” powołuje się co najmniej dwóch recenzentów zewnętrznych, wolnych od konfliktu interesów; za konflikt interesów uznaje się zachodzące między recenzentem a autorem: bezpośrednie relacje osobiste (pokrewieństwo, związki prawne, konflikt), relacje podległości zawodowej, bezpośrednią współpracę naukową w ciągu ostatnich dwóch lat poprzedzających przygotowanie recenzji.
- Recenzja ma formę pisemną i kończy się jednoznacznym wnioskiem co do dopuszczenia artykułu do publikacji, dopuszczenia do publikacji po naniesieniu niezbędnych modyfikacji lub jego odrzuceniu. Pobierz arkusz recenzyjny .
- Recenzenci zobowiązani są do traktowania tekstu powierzonego do oceny jako materiału poufnego. Zawarte w nim dane i twierdzenia nie mogą być wykorzystywane przez recenzenta we własnych badaniach do czasu publikacji artykułu.
- Podstawowym obowiązkiem recenzenta jest obiektywna ocena tekstu. Krytyka czyniona ze względów osobistych jest niewłaściwa. Wszelkie komentarze, oceny i sugestie powinny być wskazane w sposób jasny i wsparte argumentami.
- Recenzja powinna uwzględniać takie kryteria, jak: naukowy, oryginalny charakter tekstu; zgodność z profilem tematycznym czasopisma; sposób realizacji celów naukowych i jasna prezentacja problemu badawczego; właściwe wykorzystanie literatury przedmiotu; należyte uzasadnienie twierdzeń i wniosków.
- Recenzent informuje Kolegium redakcyjne o podejrzeniu dokonania plagiatu lub tzw. autoplagiatu przez osobę zgłaszającą tekst do publikacji, wskazując fragment/fragmenty tekstu budzące wątpliwości.
- Raz w roku czasopismo podaje do publicznej wiadomości, poprzez ogłoszenie na swojej stronie internetowej, listę współpracujących recenzentów.
Zasady komunikacji
- Komunikacja redakcji z autorami i recenzentami odbywa się za pośrednictwem poczty elektronicznej, telefonicznie, a także pocztą tradycyjną.
- Informacja o tematyce i harmonogramie publikacji kolejnych wydań czasopisma w roku kalendarzowym jest publikowana na stronie internetowej wydawcy w czwartym kwartale roku poprzedzającego.
- Materiały do publikacji przyjmowane są w formie plików elektronicznych w formacie Word. Redakcja potwierdza otrzymanie materiałów.
- Po wstępnym zaopiniowaniu przez Kolegium Redakcyjne materiały są kierowane do recenzentów zewnętrznych, a po uzyskaniu ich ocen redakcja przekazuje autorowi informację o skierowaniu materiału do publikacji w przedstawionej wersji, konieczności modyfikacji tekstu z wykorzystaniem uwag Kolegium Redakcyjnego oraz recenzentów lub jego odrzuceniu.
- Nie przewiduje się odpowiedzi autora na recenzję – redakcja nie pośredniczy w komunikacji autora z recenzentem przed opublikowaniem materiału.
- Termin publikacji pozytywnie zaopiniowanego i dopuszczonego do druku materiału jest uzależniony od zbieżności jego tematyki z problematyką poszczególnych wydań czasopisma nakreśloną w planie na rok kalendarzowy. Decyzja o publikacji oraz umiejscowieniu pracy w konkretnym numerze pisma należy do kompetencji redakcji.
- Autor otrzymuje materiał do korekty autorskiej. Termin na jej wykonanie wynosi 10 dni. W przypadku przekroczenia tego terminu redakcja zastrzega sobie prawo opublikowania tekstu z pominięciem korekty autorskiej.
Rzetelność w publikowaniu wyników badań oraz zapobieganie jej naruszeniom
Rzetelność w nauce jest jej jakościowym fundamentem. Czytelnicy muszą mieć pewność, iż autorzy publikacji w sposób przejrzysty, rzetelny i uczciwy prezentują rezultaty swojej pracy, wykorzystując dostępną, najnowszą literaturę przedmiotu oraz legalnie pozyskane dane. Dowodem etycznej postawy pracownika naukowego oraz najwyższych standardów redakcyjnych powinna być jawność informacji o podmiotach przyczyniających się do powstania publikacji (wkład merytoryczny, rzeczowy, finansowy etc.), co jest przejawem nie tylko dobrych obyczajów, ale także społecznej odpowiedzialności.
Aby przeciwdziałać przypadkom braku rzetelności, a także ghostwriting (nieujawnienie autora lub osoby, która wniosła istotny wkład w powstanie publikacji) i guest authorship (honorary authorship, wkład autora jest znikomy lub w ogóle nie miał miejsca, a pomimo tego jest on wskazany jako współautor dzieła) redakcja ”Przeglądu Zachodniego” stosuje następujące rozwiązania:
- Redakcja wymaga od autorów publikacji wskazania wkładu poszczególnych autorów w powstanie publikacji (z podaniem ich afiliacji oraz kontrybucji, tj. informacji kto jest autorem koncepcji, założeń, metod, protokołu itp. wykorzystywanych przy przygotowaniu publikacji), przy czym główną odpowiedzialność ponosi autor zgłaszający manuskrypt.
- Autor materiału zakwalifikowanego do publikacji składa pisemne oświadczenie dotyczące praw autorskich, oryginalnego i wolnego od wad prawnych charakteru dzieła oraz nienaruszania praw osób trzecich. W przypadku publikacji wieloautorskiej oświadczenie składa każdy z autorów.
- Wykryte przypadki plagiatu, autoplagiatu, ghostwriting i guest authorship są przejawem nierzetelności naukowej, a wszelkie wykryte przypadki będą demaskowane, włącznie z powiadomieniem odpowiednich podmiotów (instytucje zatrudniające autorów, towarzystwa naukowe, stowarzyszenia wydawców naukowych itp.).
- Zgłaszanie tego samego tekstu do publikacji w kilku miejscach, fałszowanie i manipulowanie wynikami badań, nieprawdziwe twierdzenia, brak przypisów opatrujących przywoływane twierdzenia i dane oraz cytaty jest nieetyczne i nie jest akceptowane.
- Redakcja powinna uzyskać informację o źródłach finansowania publikacji, wkładzie instytucji naukowo-badawczych, stowarzyszeń i innych podmiotów.
Zgodnie z komunikatem Ministra Edukacji i Nauki z 1 grudnia 2021 r., „Przegląd Zachodni” znajduje się w wykazie czasopism naukowych, a przypisana mu wartość wynosi 70 punktów.