Nr 54 - Partnerstwo dla Modernizacji
"Biuletyn Instytutu Zachodniego" nr 54/2011: prof. dr hab. Bogdan Koszel - Partnerstwo dla modernizacji – niemiecki sukces czy porażka?
W przededniu polskiej prezydencji, która zakłada wzmocnienie partnerstwa ze Wschodem, efekty niemieckich i unijnych działań w ramach Partnerstwa dla Modernizacji wydają się być wyjątkowo istotne. W pierwszej dekadzie XXI wieku polityka RFN wobec Rosji opierała się na założeniu o konieczności zbliżania tego kraju do struktur europejskich i NATO i zarazem wspierania demokratycznych przemian. Miała ona być głównym komponentem niemieckiej Ostpolitik, ważną częścią niemieckiej polityki zagranicznej i - w szerszym wymiarze ─ tzw. wschodniego wymiaru Unii Europejskiej.
Dziś Niemcy nadal mają ambicje odgrywać rolę czołowego państwa unijnego zaangażowanego w proces demokratyzacji Rosji, ale od 2009 r. nie jest to już traktowane w bezwzględnych kategoriach Russia first!. W RFN nie ma powszechnego consensusu i jednolitego punktu widzenia na politykę wschodnią tego kraju.