Nr 53 - Biuletyn specjalny Instytutu Zachodniego i Fundacji Konrada Adenauera
Zapraszamy do lektury nowego "Biuletynu specjalnego Instytutu Zachodniego"
„Biuletyn specjalny Instytutu Zachodniego” nr 53/2011: Dynamika niemieckiej opinii publicznej (marzec-kwiecień 2011)
Seria „Biuletynów IZ” wydawana pod wspólnym tytułem „Dynamika niemieckiej opinii publicznej” traktuje o przebiegu debat w niemieckiej sferze publicznej. Opracowania powstają w ramach projektu badawczego realizowanego we współpracy z Fundacją Konrada Adenauera.
Uwaga obserwatorów sceny politycznej w Niemczech skupiła się wiosną 2011 r. na wyborach do parlamentów krajowych Saksonii-Anhalt (20 marca), Badenii-Wirtembergii (27 marca) i Nadrenii-Palatynatu (27 marca). Wybory te miały być najważniejszym w tym roku testem popularności niemieckich partii politycznych oraz zapewnić ocenę dotychczasowej polityki rządu Angeli Merkel. Korzystne dla koalicji CDU-FDP wyniki mogły także spowodować odzyskanie przez partie rządzące większości w izbie wyższej parlamentu.
Nadspodziewanie silnym echem na niemieckiej scenie politycznej odbiła się awaria w japońskiej elektrowni Fukushima. Głównymi beneficjentami zmiany nastrojów stała się partia Zielonych, tradycyjnie jednoznacznie przeciwna rozwojowi energetyki jądrowej.
Otwarcie 1 maja 2011 r. niemieckiego rynku pracy, do którego dostęp do tej pory był dla pracowników z nowych krajów UE ograniczony, jest w RFN przedmiotem dyskusji publicznej o średnim natężeniu.