BIZ nr 22(504): 30. rocznica ataków na azylantów w Rostocku-Lichtenhagen ‒ przyczynek do rozrachunku z problemem ekstremizmu prawicowego w przeszłości i obecnie
„Biuletyn Instytutu Zachodniego” nr 22(504)/2022: dr Maria Wagińska-Marzec, „30. rocznica ataków na azylantów w Rostocku-Lichtenhagen ‒ przyczynek do rozrachunku z problemem ekstremizmu prawicowego w przeszłości i obecnie”
Okrągłe rocznice stanowią zazwyczaj powód do głębszej refleksji nad przyczynami i skutkami danego zjawiska. W 2022 r. minęła 30. rocznica tragicznych wydarzeń w dzielnicy Rostocku ‒ Lichtenhagen, do jakich doszło na tle ksenofobicznym w dniach 22–26 sierpnia 1992 r. Przed budynkiem, w którym zamieszkiwało ok. 120 azylantów i pracowników kontraktowych z Wietnamu, tzw. Domem Słonecznika (Sonnenblumenhaus) doszło do największych w historii zjednoczonych Niemiec ataków na migrantów. Ich sprawcami byli skrajni ekstremiści przy aktywnym współudziale tłumów. Podczas tygodnia obchodów upamiętniających tę rocznicę, w Rostocku zarówno władze miasta, jak też rozmaite instytucje, stowarzyszenia i podmioty starały się uporać z tym niechlubnym rozdziałem w swej historii i dokonać swego rodzaju rozrachunku z przejawami ekstremizmu prawicowego w odniesieniu do tamtych zajść, jak też współcześnie.