Aktualności
Tematyka Przeglądu Zachodniego w 2014 r.
- W numerze 1/2014 głównym zadaniem będzie próba oceny kondycji społeczeństwa niemieckiego, w tym także wyników wyborów. Konsekwencje nowego układu politycznego umożliwią charakterystykę sytuacji wewnętrznej i wynikającej z tego polityki zewnętrznej. Ma to bardzo duże znaczenie dla przewidywań dotyczących niemieckiej polityki europejskiej, a także relacji polsko-niemieckich.
W tym kontekście poddane zostaną również analizie aktualne stosunki polsko-niemieckie oraz stan badań niemcoznawczych.
Termin składania tekstów: koniec listopada 2013 r.
- Numer 2/2014 poświęcony będzie różnym rodzajom i formom pamięci, bardzo ważnemu elementowi ludzkich przeżyć i odtwarzania przeszłości. Od lat różnorodność zapamiętywania minionych zdarzeń, przeżyć, próby ich interpretowania i różne sposoby upamiętniania budzą duże zainteresowanie przedstawicieli różnych dyscyplin naukowych. Przede wszystkim jednak zwykłych ludzi, których losy związane były z wielkimi wydarzeniami (np. wojny, zmiany granic, powstanie nowych państw itp.)
Każde pokolenie naukowców, szczególnie historyków, podejmuje także próbę oceny i weryfikacji tego, jaki ślad pozostawiły w pamięci różnych społeczeństw wielkie przełomy w dziejach (np. w 2014 r. przypada 100 lat od rozpoczęcia I wojny światowej, 75. rocznica wybuchu II wojny światowej i 70. rocznica Powstania Warszawskiego czy 25 lat budowania nowej rzeczywistości w Polsce).
Termin składania tekstów: koniec stycznia 2014 r.
- W numerze 3/2014 głównym problemem będą przemiany demokratyczne w Polsce, dokonujące się po 1989 r. postrzegane zarówno przez Polaków, jak i kraje sąsiadujące, szczególnie przez Niemcy oraz Unię Europejską.
W związku z 70-leciem Instytutu Zachodniego w numerze znajdą się także materiały jubileuszowe m.in. dotyczące współdziałania instytucji naukowej z państwem, nawiązujące do roli IZ w środowisku poznańskim, tradycji badań prowadzonych w Instytucie, szczególnie nad Ziemiami Zachodnimi i Północnymi oraz dotyczące postulatów badawczych w zakresie kontynuacji i wytyczania nowych kierunków badań w tym regionie.
Termin składania tekstów: koniec kwietnia 2014 r. - Numer 4/2014 koncentrować się będzie na problematyce europejskiej, przede wszystkim na roli Europy w świecie i jej możliwościach oddziaływania na stosunki międzynarodowe. Szczególnym przedmiotem rozważań będzie poszukiwanie kierunków dalszego rozwoju UE (pogłębianie integracji czy rozszerzenie), wspólne polityki i przewidywane konsekwencje obranej strategii, Europejska Polityka Sąsiedztwa oraz bilans dziesięciolecia uczestnictwa Polski w strukturach unijnych.
Termin składania tekstów: koniec lipca 2014 r.
Uprzejmie prosimy o nadsyłanie na adres redakcji informacji o planowanych tekstach, ich tematyce i tytułach: wydawnictwo@iz.poznan.pl