Spotkanie w młodzieżą z Polski i Niemiec w Instytucie Zachodnim na temat przeszłości i przyszłości stosunków polsko-niemieckich
W dniu 2 września 2022 r. w Instytucie Zachodnim miało miejsce spotkanie z ponad 30-osobową grupą uczniów szkół średnich z Polski i Niemiec wraz z opiekunami. Spotkanie odbyło się w ramach realizowanego przez nich międzynarodowego projektu zatytułowanego: „Kamienie potknięć – kamienie węgielne”, będącego częścią większego projektu pt. „Zachować pamięć” zainicjowanego m.in. przez Polsko-Niemiecką Wymianę Młodzieży. W projekcie bierze udział 16 uczniów z VIII Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu oraz 16 polskojęzycznych uczniów szkół średnich z Nadrenii-Palatynatu (z Düren i Kolonii). Projekt jest organizowany i koordynowany przez mgr Danutę Kin (wicedyrektor VIII LO) oraz stowarzyszenie Polnischer Förderverein Uczeń Düren, którego zadaniem jest m.in. dbanie o dobro stosunków polsko-niemieckich, dofinansowanie wyjazdów edukacyjnych, projektów i imprez, tworzenie sieci kontaktów wśród „Polonii” w Niemczech i in.
Podczas spotkania pracownicy IZ zapoznali młodzież z zagadnieniami i badaniami, jakimi zajmuje się Instytut oraz jego zbiorami: dr Bogumił Rudawski omówił zasoby Archiwum II Wojny Światowej i zaprezentował kilka wybranych dokumentów archiwalnych, zdjęć i materiałów źródłowych. Prof. Stanisław Żerko mówił o znaczeniu daty 1 września 1939 r. dla relacji polsko-niemieckich, również współcześnie i zarekomendował popularyzatorskie materiały poświęcone historii stosunków polsko-niemieckich na stronie internetowej IZ. Dr Maria Wagińska-Marzec przedstawiła rozwój kontaktów między RFN a Polską na bazie wzajemnych relacji w sferze kultury, kładąc szczególny nacisk na szerokie spektrum imprez i wydarzeń, różnorodność form i płaszczyzn współpracy, a zwłaszcza na znaczenie zaangażowania jednostek w kształtowanie bilateralnego dialogu i rolę młodych ludzi w budowaniu nowych więzi między społeczeństwami Polski i Niemiec.
Poniżej link do bliższych informacji o polsko-niemieckim projekcie młodzieży ,,KAMIENIE POTKNIĘĆ - KAMIENIE PAMIĘCI":
Opis projektu (inicjatorzy, organizatorzy, cele, zadania), program II cz. projektu (Polska – wrzesień 2022) oraz refleksje młodzieży po realizacji I cz. projektu (Berlin - wrzesień/październik 2021).
Link - KAMIENIE POTKNIĘĆ - KAMIENIE PAMIĘCI
Poniżej kilka zdjęć z wydarzenia.