Rynek pracy w erze gospodarki 4.0. Wpływ cyfrowej rewolucji na przemysł motoryzacyjny w Europie (4.06.2019)
Międzynarodowa Konferencja
Rynek pracy w erze gospodarki 4.0.
Wpływ cyfrowej rewolucji na przemysł motoryzacyjny w Europie
Wtorek, 4 czerwca 2019 r., Instytut Zachodni w Poznaniu
Transformacja do gospodarki 4.0, procesy cyfryzacji i automatyzacji, znacząco zmieniają architekturę europejskiego rynku pracy w zakresie zatrudnienia, organizacji pracy, procesów produkcyjnych, wynagrodzeń, szkoleń i zabezpieczeń socjalnych. Niesie to konsekwencje dla różnych aktorów i grup społecznych: przedsiębiorców, pracowników, państw i konsumentów. Według badań od 37% do 69% miejsc pracy w UE może zostać całkowicie lub częściowo zautomatyzowana. Szczególnie widoczne jest to w przemyśle motoryzacyjnym, stanowiącym główny motor napędowy gospodarek Niemiec i państw Europy Środkowo-Wschodniej.
Podczas konferencji postaramy się odpowiedzieć na pytania: w jaki sposób możliwa jest maksymalizacja zysków i minimalizacja strat wynikających z rewolucji cyfrowej dla rynku pracy? Czy przeważą negatywne efekty takie jak „technologiczne bezrobocie” i polaryzacja rynku pracy, czy może korzyści długoterminowe związane ze wzrostem wydajności i powstawaniem nowych stanowisk? Jaki powinien być europejski model transformacji do gospodarki 4.0 w obliczu globalnej konkurencji ze strony USA i Chin? Jakie synergie są możliwe pomiędzy modelami: europejskim, amerykańskim i chińskim? Czy cyfryzacja może rozwiązać współczesne problemy europejskiej gospodarki? Czy cyfrowa rewolucja w przemyśle motoryzacyjnym stanowi szansę na zmianę modelu rozwojowego państw Europy Środkowej i Wschodniej, bazującego na niskich kosztach pracy?
PROGRAM
10:00 Rejestracja i poranna kawa
10:30 Otwarcie – dr Justyna Schulz, Dyrektor Instytutu Zachodniego
10:45-13:00 Panel i dyskusja
Moderacja: Tomasz Morozowski – Instytut Zachodni
- Guillaume Delautre – departament badań, Międzynarodowa Organizacja Pracy
- Dr hab. Kazimierz Krzysztofek – profesor Uniwersytetu Humanistycznospołecznego SWPS, Instytut Nauk Społecznych
- Wojciech Lewandowski – Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii RP, specjalista
w Wydziale Rynku Wewnętrznego, Departament Spraw Europejskich - Grzegorz Pietrzykowski – Przewodniczący Krajowej Sekcji Przemysłu Motoryzacyjnego
NSZZ „Solidarność" - Karolina Szyndler – Hays, business manager
- Thomas Waschke – niezależny doradca ds. nowych systemów mobilności, think tank
Die Denkbank Berlin
13:00 Lunch
Języki konferencji: polski i angielski (zapewniamy tłumaczenie symultaniczne).