PZ 2014 II: The Republic of National and Ethnic Minorities and Immigrants
„Przegląd Zachodni” nr II, 2014 poświęcony jest mniejszościom narodowym, etnicznym i migracyjnym we współczesnej Polsce. Waga tego zagadnienia i zainteresowanie nim nabierają coraz większego znaczenia. Autorzy poszczególnych materiałów zamieszczonych w tym numerze starają się wskazać na różne problemy pozwalające odpowiedzieć na zasadnicze pytanie: czy Polska jest krajem wielu narodowości, grup etnicznych i wielu kultur. Odwołują się do niezwykle różnorodnej interpretacji pojęć definiujących narodowość i etniczność, wyznaczniki tożsamości, omawiają uregulowania prawne dotyczące grup mniejszościowych, a także niekiedy próbują określić stopień ich integracji wewnętrznej i podatność na asymilację.
Ze względu na rozległość i specyfikę problemu aktualne rozważania nie mogą pretendować do wyczerpującej analizy zagadnienia, ale godne uwagi jest zarówno spojrzenie historyczne, prawno-polityczne, socjologiczne (w przekroju całego kraju i regionalnym), jak i poszczególne studia dotyczące np. Litwinów, Niemców, Wietnamczyków czy Ślązaków, Kaszubów i Karaimów.
Problematyka ta była swego czasu przedmiotem dociekań naukowych Pana Profesora Andrzeja Kwileckiego, wybitnego poznańskiego socjologa, zaangażowanego również w życie Instytutu Zachodniego. Z okazji Jubileuszu 85 urodzin numer dedykowany jest Panu Profesorowi.
Teksty składające się na angielskojęzyczne wydanie „Przeglądu Zachodniego” nr II, 2014 ukazały się po polsku w numerze 3, 2013.
- Table of contents
- Full version
- Marceli Kosman, The Polish Res Publica of National and Ethnic Minorities. From the Piasts to the 20th Century
- Julita Makaro, National Minority as a Political and Sociological Category
- Grażyna Baranowska, Legal Regulations on National and Ethnic Minorities in Poland
- Łukasz Skoczylas, Poland’s Multicultural Future vis-à-vis Criticism of the Policy of Multiculturalism
- Ewa Godlewska, National and Ethnic Minorities in Poland in the Opinions of the Advisory Committee of the Council of Europe
- Krzysztof Tarka, Lithuanians in the Third Republic of Poland
- Piotr Luczys, Krzysztof Rataj, Karaims: The Identity Question
- Anna Śliz, Marek S. Szczepański, Between Ethnicity and Nationality. A Sociological Case Study of the Upper Silesians’ Group
- Patrycja Bałdys, A Silesian Revolt? Identity Restitution Processes in Upper Silesia and the Idea of a Unitary State
- Cezary Obracht-Prondzyński, Kashubians 25 Years after the Profound Regime Change
- Magdalena Lemańczyk, German Minority Leaders in Gdańsk Pomerania after 1989
- Patryk Pawełczak, National and Ethnic Minorities in the Greater Poland Voivodship
- Ewa Nowicka, Young Vietnamese Generation in Poland: Caught between a Rock and a Hard Place
Wydanie “Przeglądu Zachodniego” w wersji anglojęzycznej zostało sfinansowane ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (w ramach programu „Index Plus”, projekt numer: Ix P0202 2012).