Nieznane fotografie dotyczące okupacji niemieckiej w Kraju Warty
Dzięki umowie podpisanej dn. 7 maja 2019 r. przez Instytut Zachodni w Poznaniu z Instytutem Pamięci Narodowej, Oddział w Poznaniu, trwają obecnie prace nad digitalizacją unikatowego zbioru zdjęć dotyczących okupacji niemieckiej w Kraju Warty.
Digitalizacji i opracowaniu przez zespół archiwistów i historyków IZ oraz IPN podlega album z fotografiami przekazanymi w 2003 r. Instytutowi Zachodniemu przez p. Jerzego Unierzyskiego – poznańskiego fotografa. Album składa się z luźnych kart wpiętych w segregator, tzw. stykówek, czyli miniaturek pozytywowych wywołanych z negatywów w celu ich selekcji. Stykówki są pewnym narzędziem – metodą na przeglądanie wykonanych kadrów, pozwalającym dokonać wyboru przyszłych zdjęć, czego nie da się zrobić na niewidocznych negatywach. Jako że jest to tylko narzędzie, osoba lub osoby, które stworzyły plansze zdjęć stykowych do wspomnianego albumu nie przywiązywały wagi do ich dokładnego wykonania, mają więc one różnego rodzaju defekty. Los oryginalnych negatywów jest nieznany. Całkowita liczba miniaturek pozytywowych na planszach zdjęć wynosi 2030 sztuk. Karty stykowe na rewersie mają pieczątki Archiwum Fotograficznego Okręgowego Urzędu Prasy NSDAP w Kraju Warty (Bildarchiv des Gaupresseamtes der Gauleitung Wartheland der NSDAP) i krótkie opisy w języku niemieckim wyjaśniające widoczne na zdjęciach zdarzenia.
Po zeskanowaniu i opracowaniu fotografie będą dostępne dla osób korzystających z zasobów archiwalnych w Instytucie Zachodnim oraz Instytucie Pamięci Narodowej.