Międzynarodowa konferencja polsko-niemiecka: „Zjednoczenie Niemiec – sukcesy i wyzwania w świetle współczesnych debat”
Termin: 15 czerwca 2022 r.
Miejsce: Instytut Zachodni, Poznań, ul. Mostowa 27
Od zjednoczenia Niemiec upłynęło już wprawdzie ponad 30 lat, mimo to w Niemczech nadal toczą się debaty, czy Niemcy są rzeczywiście zjednoczone. Dotyczą one między innymi tego, na ile przemiany w sferze gospodarczej i społecznej w różnych obszarach życia, jakie się dokonały po 1990 r., przyczyniły się do zniwelowania podziałów między Wschodem a Zachodem. A także tego, jak zmieniło się wzajemne postrzeganie obu społeczeństw.
Podczas konferencji przyjrzymy się bliżej doświadczeniom okresu transformacji w Niemczech i efektom zjednoczenia w sferze ekonomiczno-społecznej, mentalnej i kulturowej przez pryzmat toczących się debat. W dwóch blokach tematycznych prześledzimy wyniki badań prowadzonych na ten temat oraz podejmiemy próbę odpowiedzi na pytanie, na ile różnice w ocenie rzeczywistości są wynikiem nieprzepracowanych zaszłości, a na ile wynikają z odmiennych doświadczeń i oczekiwań? Zastanowimy się również nad tym, czy zjawisko Ostalgii jest wciąż obecne w społeczeństwie wschodnich Niemiec?
Ważnym zagadnieniem będzie również zapoznanie się z postawami młodego pokolenia w Niemczech Wschodnich, które dorastało już po przełomie w 1990 r., w zmienionych warunkach społeczno-politycznych. Czy można uznać je za reprezentatywne dla zjednoczonych Niemiec? Czy istnieje rozdźwięk w postrzeganiu obecnej sytuacji na terenie nowych krajów związkowych przez tę generację oraz przez pokolenie osób pamiętających czasy dawnej NRD? Istotna będzie też wymiana opinii i porównanie doświadczeń, jakie były udziałem społeczeństwa polskiego w okresie transformacji. Chcemy zastanowić się, czy da się zauważyć elementy wspólne w procesie przemian w Niemczech Wschodnich i w Polsce po 1990 r. oraz na ile istniejące podziały w Niemczech są istotne dla kształtowania obecnych stosunków polsko-niemieckich
W konferencji udział wezmą badacze zajmujący się tą problematyką w Niemczech (zarówno ze wschodniej jak i zachodniej części Niemiec), a także z Polski, którzy naświetlą bardzo zróżnicowany obraz efektów przemian społeczno-gospodarczych i tożsamościowych w Niemczech po zjednoczeniu. Pozwoli to nie tylko poszerzyć wiedzę na ten temat, ale może też przełożyć się na sposób postrzegania w Polsce naszych zachodnich sąsiadów.
Konferencja jest kierowana nie tylko do środowisk naukowych, ale też do szerszej publiczności. Wezmą w niej udział: politolodzy, socjologowie, historycy, ekonomiści, germaniści, kulturoznawcy, prawnicy, a także nauczyciele, studenci i młodzież szkolna. Językiem konferencji będzie jęz. polski i niemiecki (z tłumaczeniem symultanicznym).
Konferencji towarzyszy wystawa pt. „Transformacja w Niemczech Wschodnich. Życie w czasie przemian” („Umbruch Ost. Lebenswelten im Wandel”) ilustrująca ważne etapy procesu jednoczenia się Niemiec.
Szczegółowy program konferencji poniżej: