Materiały związane z Powstaniem Warszawskim na stronie Instytutu Zachodniego
W przeddzień rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego pragniemy zwrócić Państwa uwagę na materiały związane z tym wydarzeniem, opublikowane na stronie Instytutu Zachodniego.
Bezpłatnie można pobrać PDF słynnej, wydanej przez IZ w 1946 r. książki (opatrzonej nowym wstępem) „Zbrodnia niemiecka w Warszawie 1944 r.”:
W cyklu „Polska – Niemcy – historia” ukazał się szkic prof. Stanisława Żerki o roli Powstania Warszawskiego w polskiej i niemieckiej pamięci:
O akcji „Iskra-Dog” i książce „Zbrodnia niemiecka w Warszawie 1944 r.” piszą w biuletynie „Z Archiwum Instytutu Zachodniego” prof. Maria Rutowska i prof. Stanisław Żerko:
O Powstaniu Warszawskim w zbiorach Archiwum IZ opowiada dr Bogumił Rudawski:
O znajdujących się w Archiwum IZ relacjach z Powstania Warszawskiego pisze dr Bogumił Rudawski i prof. Stanisław Żerko:
Szyfr użyty do utajnienia protokołów zebranych po stłumieniu Powstania Warszawskiego podczas akcji „Iskra-Dog” pozostawał dotychczas nieznany. Krystianowi Sobańskiemu udało się odtworzyć metodę i klucz szyfrowania używane podczas akcji „Iskra-Dog”. Szczegóły w biuletynie „Z Archiwum Instytutu Zachodniego”:
O zdjęciach z kolekcji Alfreda Mensebacha, który był członkiem niemieckiego oddziału, biorącego udział w burzeniu popowstańczej Warszawy, pisze w biuletynie „Z Archiwum Instytutu Zachodniego” dr Bogumił Rudawski: