EUROPEJSKI WYMIAR BEZPIECZEŃSTWA ENERGETYCZNEGO A OCHRONA ŚRODOWISKA: Fotowoltaika, elektromobilność, magazynowanie energii – w kierunku nowej polityki energetycznej (30.05.2019)
We czwartek 30 maja (w godzinach od 9.00 do 12.30) serdecznie zapraszamy na Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM ul. Umultowska 89 (Poznań) do uczestnictwa
w organizowanych przez Instytut Zachodni panelach poświęconych polityce energetycznej RFN – Energiewende. Zagadnienia związane z niniejszą problematyką poruszane będą przez pryzmat rozwoju relacji polsko-niemieckich w ramach konferencji EUROPEJSKI WYMIAR BEZPIECZEŃSTWA ENERGETYCZNEGO A OCHRONA ŚRODOWISKA – tegoroczna edycja jest zatytułowana: „Fotowoltaika, elektromobilność, magazynowanie energii – w kierunku nowej polityki energetycznej”.
Organizatorami konferencji są: Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa (Uniwersytet Adama Mickiewicza), Instytut Elektroenergetyki (Politechnika Poznańska), Instytut Zachodni, Instytut Inżynierii Biosystemów (Uniwersytet Przyrodniczy), Katedra Zagrożeń Bezpieczeństwa i Terroryzmu (Akademia Sztuki Wojennej), Katedra Polityki Gospodarczej i Samorządowej (Uniwersytet Ekonomiczny) oraz Instytut Zachodni oraz Pracownia Polityki Energetycznej i Bezpieczeństwa (Uniwersytet Zielonogórski).
Operatorem konferencji jest: Fundacja na Rzecz Czystej Energii
Zogniskowanie uwagi na polityce energetycznej Republiki Federalnej Niemiec
w drugim dniu konferencji podyktowane jest tym, że pozostaje ona jednym najważniejszych podmiotów kształtujących stosunki międzynarodowe w ujęciu globalnym oraz regionalnym. W związku z tym polityki realizowane przez to państwo w coraz większym stopniu są
w stanie modyfikować przekonania i postawy władz innych państw oraz podmiotów niepaństwowych, w tym organizacji międzynarodowych o różnym charakterze. Dlatego m.in. celowym jest ze względu na wyjątkowe uwarunkowania geopolityczne oraz poziom zaawansowania wzajemnych relacji Polski i RFN poddać pod dyskusję znaczenie i konsekwencje Energiewende – jednej z polityk sektorowych, która od ponad trzech dekad odgrywa istotną rolę w realizacji strategicznych interesów RFN w wymiarze globalnym, regionalnym i bilateralnym.
Głównym celem drugiego dnia konferencji jest refleksja nad perspektywami rozwoju i znaczeniem polityki energetycznej Niemiec w dwóch zasadniczych płaszczyznach: multilateralnej i bilateralnej. Uznano, bowiem, że takie rozłożenie akcentów pozwoli w jak najszerszym stopniu określić pryncypia władz RFN w dziedzinie polityki energetycznej, możliwości wykorzystania jej aspektów do realizacji strategicznych celów RFN oraz odpowiedzieć na kluczowe pytania związane ze skutkami wdrażania tej koncepcji dla polskiego sektora energii, gospodarki oraz społeczeństwa.
DRUGI DZIEŃ KONFERENCJI - EUROPEJSKI WYMIAR BEZPIECZEŃSTWA ENERGETYCZNEGO
A OCHRONA ŚRODOWISKA
9.00 POWITANIE
9.15 I PANEL: ENERGIEWENDE A POLITYKA ZAGRANICZNA RFN WYMIAR REGIONALNY I MIĘDZYNARODOWY
Dr hab. Beata Molo (Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego)
Dr Helena Wyligała (Dolnośląska Szkoła Wyższa)
Dr Witold Ostant (Instytut Zachodni, Akademia Sztuki Wojennej)
Mgr Rafał Bajczuk (Ośrodek Studiów Wschodnich)
Mgr Adam Błażowski (Portal Energia Klimat Rewolucja)
Moderator: dr Piotr Kubiak
10.45 PRZERWA
11.00 II PANEL: ENERGIEWENDE A POLSKI SEKTOR ELEKTROENERGETYCZNY
Dr hab. Kamila Pronińska (Uniwersytet Warszawski)
Dr Krzysztof Księżopolski (Szkoła Główna Handlowa)
Dr Tomasz Nowacki (Ministerstwo Energetyki)
Dr Radosław Szczerbowski (Politechnika Poznańska)
Mgr Anna Górska (Uniwersytet A. Mickiewicza)
Moderator: dr Witold Ostant
12.30 PODSUMOWANIE