Energiewende i perspektywy rozwoju relacji polsko-niemieckich
W najbliższy czwartek, 28 czerwca o godzinie 11.00 zapraszamy do Instytutu Zachodniego na konferencje pt: "Energiewende i perspektywy rozwoju relacji polsko-niemieckich"
Republika Federalna Niemiec jest jednym z najważniejszych podmiotów kształtujących stosunki międzynarodowe w ujęciu globalnym, jak również regionalnym. W związku z tym polityki realizowane przez to państwo w coraz większym stopniu są w stanie modyfikować przekonania i postawy innych znaczących podmiotów.
Dlatego ze względu na wyjątkowe uwarunkowania geopolityczne oraz poziom zaawansowania wzajemnych relacji Polski i RFN zasadne jest poddać pod dyskusję znaczenie i konsekwencje Energiewende – jednej z polityk sektorowych, która od ponad trzech dekad odgrywa istotną rolę w realizacji strategicznych interesów RFN w wymiarze globalnym, regionalnym i bilateralnym.
Głównym celem konferencji jest refleksja nad perspektywami rozwoju i znaczeniem polityki energetycznej Niemiec w dwóch zasadniczych płaszczyznach: multilateralnej i bilateralnej. Uznano bowiem, iż takie rozłożenie akcentów pozwoli w jak najszerszym stopniu określić pryncypia władz RFN w dziedzinie polityki energetycznej, możliwości wykorzystania jej aspektów do realizacji strategicznych celów RFN oraz odpowiedzieć na kluczowe pytania związane ze skutkami wdrażania tej koncepcji dla polskiego sektora energii, gospodarki oraz społeczeństwa.
PROGRAM WYDARZENIA:
10.30 REJESTRACJA
10.50 POWITANIE
11.00 I PANEL : ENERGIEWENDE A MIĘDZYNARODOWA POLITYKA RFN W UJĘCIU
GLOBALNYM I REGIONALNYM
- Prof. dr hab. Beata Molo (Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego)
- Dr Krzysztof Księżopolski (Szkoła Główna Handlowa)
- Dr Helena Wyligała (Dolnośląska Szkoła Wyższa)
- Dr Anna Głąb (czasopismo „Nowa Europa Wschodnia”)
Moderator: dr Piotr Kubiak
12.30 PRZERWA – PRZERWA KAWOWA
12.50 II PANEL: ENERGIEWENDE A PERSPEKTYWY ROZWOJU POLSKIEJ ENERGETYKI
- Prof. zw. dr hab. inż. Jacek Wańkowicz (Instytut Energetyki)
- Dr inż. Radosław Szczerbowski (Politechnika Poznańska)
- Dr Remigiusz Rosicki (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza)
- Dr Kamila Pronińska (Uniwersytet Warszawski)
Moderator: dr Witold Ostant
14.20 PODSUMOWANIE
14.30 OBIAD