Debata online - „Postmerkelowskie Niemcy w niestabilnym świecie”
Odejście Angeli Merkel ze stanowiska kanclerza Republiki Federalnej Niemiec i powstanie koalicji SPD-Sojusz 90/Zieloni-FDP zapowiadało raczej korektę niż całościową zmianę dotychczasowego kursu niemieckiej polityki zagranicznej. Rosyjska agresja na Ukrainę wymusiła jednak na nowym rządzie RFN reorientację strategii zewnętrznej i polityki bezpieczeństwa, w tym odejście od wielu aksjomatów ery Merkel. Rewizja musiała objąć m.in. politykę wobec Rosji, zasady udzielania pomocy wojskowej, charakter zaangażowania w sojuszniczych strukturach bezpieczeństwa oraz współpracę z autorytarnymi graczami globalnymi, takimi jak Chiny.
Zapowiedziane przez gabinet Olafa Scholza zmiany w polityce zagranicznej i bezpieczeństwa wywołują wiele kontrowersji nie tylko w środowiskach politycznych, ale również wśród niemieckiej opinii publicznej. Tocząca się dyskusja dotyczy przede wszystkim niemieckiego zaangażowania w pomoc dla Ukrainy i konsekwencji obecnych działań Niemiec dla ich roli na arenie międzynarodowej.
Podczas debaty skoncentrujemy się na tym, jaką pozycję w świecie zajmują obecnie Niemcy. Czy spuścizna polityki zagranicznej Merkel wpływa na możliwości działania rządu Scholza? Czy fala krytyki, jaka spłynęła na Niemcy w związku z ich postawą wobec wojny w Ukrainie, będzie motorem do dalszych zmian? A może pogłębi konflikty między koalicjantami? Czy należy zgodzić się z opiniami, że właśnie trwa proces obniżania międzynarodowej rangi Niemiec?
Instytut Zachodni im. Zygmunta Wojciechowskiego w Poznaniu serdecznie zaprasza na debatę online pt.: „Postmerkelowskie Niemcy w niestabilnym świecie”, w której udział wezmą:
- Karol Janoś (Instytut Zachodni)
- dr Łukasz Jasiński (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych)
- prof. dr hab. Bogdan Koszel (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza)
Prowadzenie: dr Agata Kałabunowska
Debata odbędzie się 22 czerwca 2022 r., godz. 10.00-12.00 i będzie transmitowana na kanale Instytutu Zachodniego na platformie You Tube.
Punktem wyjścia do rozmowy będzie monografia pt.: „Interesy - Wartości - Kompromisy. Polityka zagraniczna w erze Angeli Merkel”, pod red. Karola Janosia, Jadwigi Kiwerskiej, Agaty Kałabunowskiej i Tomasza Morozowskiego, której współautorami są polscy niemcoznawcy, specjaliści w wybranych obszarach działań zewnętrznych Niemiec. Książka ukaże się wkrótce nakładem Wydawnictwa Instytut Zachodni.